Home WiadomościZe Świata Oblaci NMP – Aparecida: Nowe areopagi, które obecnie powinni zając młodzi

Oblaci NMP – Aparecida: Nowe areopagi, które obecnie powinni zając młodzi

Redakcja

Przemówienie Superiora Generalnego Ojca Luisa Lougena OMI podczas światowych dni Młodzieży Oblackiej w Aparecida 22 lipca 2013 roku.

Misjonarski charyzmat oblacki zapoczątkowany przez specjalny dar Ducha Św. w osobie świętego Eugeniusza opierał się na głębokim doświadczeniu bezwarunkowej miłości Chrystusa ukrzyżowanego. Aby nim żyć, misjonarze zamieszkali we wspólnocie wiary. To w tym świetle patrzymy na wezwanie do misji skierowane do młodych. Miejsca, gdzie możliwa jest działalność apostolska, są tak zróżnicowane jak nasza rzeczywistość. Potrzebujemy wspólnotowego rozeznania by słuchać Ducha Świętego i odpowiedzieć na te rozmaite wezwania w adekwatny sposób.

Pamiętajcie o tym z wielką pokorą: misja jest Boga, nie nasza. Dzięki łasce Boga jesteśmy wezwani i zaproszeni, aby uczestniczyć w misji Boga. Święty Eugeniusz wskazując na nasze uczestnictwo w misji Boga używa słowa współpracownicy. Oblaci są współpracownikami w misji Zbawiciela. Cóż za piękne imię! Musimy rozeznać jak w najbliższej przyszłości będziemy współpracować w misji Boga. Trzeba nam prosić Boga o światło, które nam wskaże, czego Bóg od nas oczekuje.

1.      Korzystamy z naszej inteligencji i darów, jakie każdy otrzymał.

2.      Słuchamy głosu ubogich i analizujemy obecną sytuację.

3.      Wsłuchujemy się w potrzeby Kościoła.

4.      Wsłuchujemy się także w mądrość oblackiego charyzmatu.

5.      Dyskutujemy we wspólnocie i modlimy się, aby osiągnąć konsensus.

Wszystkie te elementy pomagają nam rozeznać, gdzie Bóg chce, abyśmy z Nim współpracowali. Również razem powinniśmy poszukiwać sposoby, jak pełnić misję i jak dzisiaj głosić Ewangelię w taki sposób, aby być słuchanym przez ludzi.

Kościół widzi wasz entuzjazm i wasze uczestnictwo jako wspaniały wyraz waszej wiary, waszego zaangażowania i waszego ducha inspirowanego Ewangelią. Dzięki wam Kościół jest żywy, młody i pełen życia. Nasi młodzi bracia i siostry Kościół was przyjmuje. On was potrzebuje i czuje się odmłodzony waszą młodością. Wy mu przynosicie energię, kreatywność siłę i bezgraniczne oddanie. Dziękuje bardzo.

Tutaj na ziemi, w nowych przestrzeniach naszego społeczeństwa Bóg bardzo potrzebuje młodych współpracowników misjonarskich. W swoim czasie święty Eugeniusz wyszedł na spotkanie najbardziej opuszczonych, żyjących poza Kościołem. W ten sposób rozumiał swoją misję. Katolicy już uczęszczający na mszę nie potrzebowali go. Eugeniusz chciał dotrzeć do ludzi, którzy nie uczęszczali do kościoła, do tych, którzy czuli się wykluczeni, ponieważ byli ubodzy. To samo pojęcie misji ciągle ożywia Oblatów Maryi Niepokalanej. Poszukujemy ludzi zapomnianych opuszczonych, odrzuconych i staramy się do nich zbliżyć, aby ich sprowadzić do Jezusa i do Kościoła. Z tej racji wielu młodych oblatów opuściło swój kraj i udało się na krańce świata, doznali tylu trudności, zmarli a nawet byli prześladowani.

Takie pojęcie misji pośród ubogich, dla ubogich i z ubogimi motywuje Oblatów, świeckich i młodzież dla misji. Jest coś, co nas pobudza, aby bardziej żyć Ewangelią niż o niej mówić? Koniecznie trzeba, aby młodzi byli misjonarzami we współczesnym społeczeństwie. Oblaci, kapłani i bracia, już mają swe pole misji, ale jest wiele miejsc, do których nie mogą dotrzeć. To w tych miejscach młodzi, współpracownicy Zbawiciela, mają swe specyficzne pole misji.

Młodzi, w waszych rodzinach, w szkole, w pracy, w klubach, podczas sportu i sztuki, w waszym sąsiedztwie, spotykając się z przyjaciółmi, kolegami, macie niezliczone możliwości, aby być misjonarzami dla dzieła Boga, dla ewangelizacji. Jesteście powołani, aby być misjonarzami w tych nowych granicach jeszcze niedotkniętych przez struktury Kościoła. Wy, młodzi misjonarze, żyjący charyzmatem świętego Eugeniusza, w rozmaity sposób jesteście zaangażowani w społeczeństwie. Wskażę wam kilka z nich, które odkryłem podczas mych wizyt w oblackim świecie.

  • Razem, młodzi misjonarze i oblaci budowali domy dla bezdomnych. Pomagali osobom starszym i chorym sprzątać ich domy, przygotowywać posiłki, iść do lekarza, wziąć kąpiel.
  • Oblaci towarzyszyli młodym w misjach ludowych, razem odwiedzali rodziny i zawsze z wielkim szacunkiem dla każdego dzielili się swą wiarą i Ewangelią.
  • Razem udawali się na misje ludowe, aby zachęcać i pobudzać dorosłych, chorych, dzieci i samych młodych. Błogosławiony Jan Paweł II mówił, że młodzi są najlepszymi misjonarzami młodych.
  • Młodzi misjonarze oblaci pracując razem stworzyli grupy młodych, aby pomóc innym młodym wzrastać w ich wierze i osobowości. Zorganizowali dni formacji, rekolekcje, warsztaty, festiwale, pielgrzymki itp.
  • Kilku młodych oblatów pracuje nad ochroną środowiska, sadzą drzewa i sprzątają okolice itp. Kilku współpracowników podjęło kampanię na rzecz odpowiedzialnego korzystania z wody, drogocennego daru Boga.
  • Działają na uniwersytetach. Kilku młodych żyjących oblackim charyzmatem powiedziało mi, że nie kryją się na uniwersytecie, ale mówią, że są zaangażowanymi katolikami. Powoli inni studenci są przez nich przyciągani… Stopniowo kilku studentów szuka młodych misjonarzy oblatów, aby im mówić o problemach rodziny, znajomościach, o sprawach sumienia. Studenci spontanicznie mieli zaufanie do młodych misjonarzy oblatów. Czuli się podtrzymani, zaakceptowani i właściwie pokierowani. Zapoczątkowany został dialog i w ten sposób na kampusie otwarto duszpasterstwo.
  • Młodzi żyjący oblakim charyzmatem w ich pracy zawodowej udali się do ubogich i do tych, którzy cierpią z powodu dyskryminacji. Młoda pielęgniarka, zainspirowana przez świętego Eugeniusza zgłosiła się, aby pracować w klinice, która przyjmuje ubogich w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic miasta. Ta młoda katolicka misjonarka, z pasją żyjąca oblackim charyzmatem, wspaniałomyślnej służbie w tej klinice poświęciła pięć lat i stała się siostrą, przyjaciółką i matką niektórych ubogich i źle przystosowanych młodych. Jej osobiste świadectwo nawróciło nawet kilka pielęgniarek, które teraz wraz z nią chcą pracować w tej klinice.
  • Ogólnie wszyscy politycy są potępiani za to, że są skorumpowani. Ale młodzi ludzi, zainspirowani charyzmatem świętego Eugeniusza studiowali prawo, aby bronić praw ubogich i im pomagać. Niektórzy z nich zaangażowali się w politykę… niesamowity krok… aby przywrócić uczciwość i integralność tej ważnej dziedzinie życia, umocnieni nadzieją na zmianę obecnego systemu i wszystkim, a zwłaszcza ubogim,  przynieść więcej sprawiedliwości.
  • Współczesną dziedziną wielkiej wagi jest technologia informacji. To świat, który potrzebuje bycia ewangelizowanym i powinien stać się narzędziem ewangelizacji. Jestem imigrantem w tym nowym świecie. Ale wy, młodzi misjonarze, wy narodziliście się w tym świecie, i naturalnie w nim żyjecie. Musicie wprowadzić wartości Ewangelii w ten nowy region świata, który często jest przeciwko Jezusowi. Musicie również, z pomocą odważnego ducha świętego Eugeniusza, wyobrazić sobie nowe sposoby w oparciu o które technologia informacji i rewolucja komunikacji mogą zostać wykorzystane dla głoszenia i rozszerzania Ewangelii. Oświeceni przez Ducha Świętego wykorzystujcie wasze talenty, aby znajdować nowe drogi ewangelizacji. Podejmijcie posługę wśród tych, którzy są wykluczeni z tego terytorium, a szczególnie ubogich i zepchniętych na margines.

Jezus chce, abyśmy byli zaczynem w cieście. Mała ilość zaczynu sprawia, że ciasto rośnie. Życie młodych, zainspirowanych charyzmatem  świętego Eugeniusza, jest zaczynem naszego społeczeństwa, zaczynem, który przyniesie zmiany i mocne znaki Królestwa Bożego.

Moi młodzi misjonarze i współpracownicy, zachęcam was, abyśmy razem we wspólnocie pracowali, aby rozeznać Boże wezwanie do misji. Kościół was potrzebuje. Oblaci was potrzebują. Ubodzy liczą na was w duchu solidarności.

Ważne zdanie w życiu świętego Eugeniusza: Niczego nie powinniśmy pozostawić niezbadanym, aby rozszerzyć królestwo Zbawiciela. Młodzi Oblaci, ożywieni kreatywnością świętego Eugeniusza, jego miłością do Jezusa, jego energię i zaangażowanie na rzecz ubogich, dokonacie wielkich dzieł. Tak jak Najświętsza Maryja Panna uznajcie, że Bóg w was i przez was dokonał wielkich rzeczy. Jemu należy się chwała. Krocząc wraz z Maryją i świętym Eugeniuszem zawsze bądźcie pełni siły i odwagi.

Za: www.oblaci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda