Home WiadomościZe Świata Budapeszt: beatyfikacja Istvána Sándora, męczennika stalinowskich prześladowań

Budapeszt: beatyfikacja Istvána Sándora, męczennika stalinowskich prześladowań

Redakcja

Kościół ma nowego błogosławionego męczennika. W Budapeszcie został wyniesiony do chwały ołtarzy koadiutor salezjański, czyli brat zakonny, István (Stefan) Sándor. Ten zakonnik pracujący w drukarni został zamordowany przez węgierskich komunistów w 1953 r. Skazano go na śmierć za to, że prowadził pracę apostolską wśród młodzieży. István miał wtedy 38 lat.

Beatyfikacji przewodniczył w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, który tak samo jak nowy węgierski błogosławiony jest salezjaninem.

„Jak wiemy, stalinowski komunizm, którzy ciemiężył w niemniejszym stopniu niż nazizm, został wprowadzony w jego ojczyźnie. Państwo węgierskie w 1949 r. nie tylko zajęło dobra kościelne, ale rozpoczęło ostre prześladowania zakonników. Byli oni zmuszeni do ukrywania się i podejmowali najróżniejsze prace, by utrzymać się przy życiu. Również István Sándor musiał śpiesznie opuścić salezjańską drukarnię i miesiącami ukrywał się. Proponowano mu wprawdzie opuszczenie Węgier, ale udało mu się znaleźć zatrudnienie w fabryce środków piorących w Budapeszcie. Nadal odważnie prowadził apostolstwo wśród młodzieży, zdając sobie sprawę, że to surowo zabronione. W lipcu 1952 r. milicja aresztowała go w fabryce gdzie pracował i osadziła w więzieniu. Był tam torturowany, a po fałszywym doraźnym procesie skazany za rzekomy «spisek antypaństwowy» i powieszony 8 czerwca 1953 r. Po upadku reżimu komunistycznego w oparciu o ustawę z 1990 r. wyrok śmierci anulowano, a w 1999 r. przyznano mu pośmiertnie specjalne odznaczenie węgierskiego rządu” – powiedział kard. Amato.

ak/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda