Rzym: Międzynarodowe Zgromadzenie MI

19 października zakończyło się w Rzymie, trwający od poniedziałku Międzynarodowe Zgromadzenie Stowarzyszenia Rycerstwo Niepokalnej. Po zjeździe nadzwyczajnym, który miał miejsce w 2010 r., obecna assemblea miała zwyczajną formę zjazdu sprawozdawczo wyborczego.

Do Seraphicum – międzynarodowego kolegium franciszkańskiego, zjechało ponad czterdzieści osób z całego świata. Byli przedstawiciele Włoch, Stanów Zjednoczonych, Polski, Brazylii, Wenezueli, Zambi, Rumunii, Niemiec, Chorwacji, Luksemburga, Boliwii, Francji, Libanu, Wielkiej Brytanii i Australii.

Obradom przewodniczył Najwyższy Moderator Rycerstwa Niepokalanej o. Marco Tasca Minister Generalny OFMConv oraz ustępująca Prezes Międzynarodowa Rafaella Aguzzoni Misjonarka Niepokalanej Ojca Kolbego. Podczas całego spotkania był również obecny Wikariusz Generalny Franciszkanów o. Jerzy Norel.

Poniedziałek i wtorek upłynęły zebranym pod znakiem sprawozdań poszczególnych Centów Narodowych, których przedstawiciele byli obecni na assemblea. Środowej Mszy świętej na rozpoczęcie prac nad redakcją nowych Statutów Generalnych, przewodniczył Mons. Delgado sekretarz Kongregacji ds. Świeckich.

Prace nad nowymi Statutami trwały do czwartku, który był dla Rycerstwa dniem szczególnym. MI świętowało w tym dniu rocznicę swojego powstania. Z tej okazji uczestnicy spotkania udali się do Casa Kolbe, na Via San Teodoro, gdzie w 1917 r. Św. Maksymilian wraz z sześcioma towarzyszami założył MI. Uroczystej Mszy świętej w kaplicy klasztornej przewodniczył kar. Claudio Hummes z Brazylii.

Piątek był dla uczestników dniem wyborów nowych władz stowarzyszenia. Prezesem na kolejne sześciolecie została ponownie wybrana Raffaela Aguzzoni z Włoch, wiceprezesem o. Patrick Greenough z USA, sekretarzem Adele Cerreta z Włoch, ekonomem o. Sebastiano Quaglio z Brazylii, doradcami o. Mirosław Bartos z Polski, Angela Morais z Brazylii.

W sobotę, na zakończenie spotkania, uczestnicy pochylili się nad planami stowarzyszenia na najbliższe lata. Od 14 sierpnia 2015 r. do 14 sierpnia 2016 r. światowe MI będzie przeżywać 75 lecie męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego, a od 17 października 2016 r. do 17 października 2017 r. – 100 rocznicę powstania stowarzyszenia.

Podczas Mszy świętej na zakończenie zjazdu, o. Mirosław Bartos – gwardian Niepokalnowa przekazał do wszystkich krajów reprezentowanych na assemblea relikwie św. Maksymiliana.

o. Piotr Cuber OFMConv

Za: www.franciszkanie.pl