Home WiadomościZe Świata Budapeszt: REFA na Dniach Kultury Chrześcijańskiej

Budapeszt: REFA na Dniach Kultury Chrześcijańskiej

Redakcja

Czyńcie sobie ziemię kochaną!” – hasło kampanii REFA stało się również mottem Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, które po raz 18. odbyły się w Budapeszcie, w dniach 23-30.09.2012. Główne wydarzenia dorocznej imprezy zostały w tym roku przygotowane we współpracy z Ruchem Ekologicznym św. Franciszka z Asyżu – REFA.

Tygodniowy cykl spotkań rozpoczął się w polskim kościele 23 września w czasie niedzielnej Mszy św., której przewodniczył o. Stanisław Jaromi OFMConv. Wygłosił także kazanie na temat odpowiedzialnej miłości, jaka powinna towarzyszyć chrześcijanom w relacji do stworzenia. Oficjalne otwarcie 18. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej odbyło się po Mszy w Domu Polskim w Budapeszcie. Dokonał je ambasador RP w Budapeszcie Roman Kowalski oraz proboszcz Polskiej Parafii Personalnej ks. Karol Kozłowski SChr. Gości witała Elzbieta Molnárné Cieslewicz, prezes głównego organizatora imprezy Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha na Węgrzech.

Ważnym akcentem było otwarcie wystawy przyrodniczej fotografii Kazimierza Wiecha oraz wykład inauguracyjny o. Stanisława Jaromi zatytułowany “Czyńcie sobie ziemię kochaną! Dlaczego chrześcijanin powinien interesować się ekologią?”.

Przewodniczący REFA przedstawił sytuację światową i współczesne wyzwania globalne w kontekście katolickiej nauki społecznej i tekstów Jana Pawła II. W takim kontekście analizował tematykę różnorodności biologicznej, GMO, zmian klimatycznych czy zniszczeń ekologicznych w ubogich rejonach świata. Ważne także było pytanie, czy w przywołanym haśle: “czyńcie sobie ziemię kochaną”, nie zmieniamy słów zapisanych w Biblii (por. Rdz 1,28). O. Stanisław wyjaśnił, że jest to raczej próba nowej, pełniejszej i prowokującej do refleksji interpretacji tych słów, spoglądając na współczesne wyzwania i odczytując znaki czasów.

W drugim dniu imprezy odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „O ekologii po chrześcijańsku” z referatami Emilii Ślimko „Globalne wyzwania społeczne i środowiskowe – co możemy zrobić?” oraz Kaspra Jakubowskiego „Lokalne inicjatywy i formy zaangażowania na przykładzie projektu REFA “Ogrody Świętego Franciszka”. Całość sesji prowadził o. Stanisław Jaromi. Referaty zaowocowały żywą dyskusją, w której przedstawiono lokalne problemy związane z rolnictwem na Węgrzech i dostępem do taniej, zdrowej żywności. Podjęte głosy w dyskusji poruszały zbyt słabą rolę państw w ochronie zrównoważonej żywności i lokalnych, niewielkich wytwórców żywności. Większość osób z dużym zainteresowaniem przyjęła naświetlone problemy globalne i inicjatywy lokalne zaprezentowane przez członków chrześcijańskiego ruchu. Jednak przedstawione prognozy nie napawały optymizmem. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby chrześcijanie aktywnie włączyli się w ogólnoświatową debatę i działania w zakresie szeroko rozumianej ekologii.

Kolejnym akcentem ‘eko’ w czasie 18. Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej był wieczór filmowy 28 września, gdy zaprezentowano cykl filmów o tematyce ekologicznej poruszającej kwestie GMO, suwerenności żywieniowej, zrównoważonego rozwoju i tradycyjnego rolnictwa w różnych zakątkach globu.

„To, że polscy katolicy na Węgrzech, zdecydowali się swe ważne doroczne święto poświęcić tematyce ekologicznej, jest cennym świadectwem – podsumowują swój udział w wydarzeniach w Budapeszcie REFowcy – Rozpoznając ‘znaki czasów’, widząc skutki realizowanej obecnie polityki braku odpowiedzialności, promocji chciwości i marnotrawstwa, nadkonsumpcji dla nielicznych a nędzy dla miliardów szukają odpowiedzi wypływających z doświadczenia chrześcijańskiego i nauki społecznej Kościoła. REFA jest szczęśliwe, że mogło być wśród nich, prezentować swoje doświadczenia oraz zachęcać do odpowiedzialnej troski za świat w którym żyjemy.”

sj/kj

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda