Home WiadomościZe Świata „Być zaczynem” – Światowa Konsulta Rodziny Salezjańskiej w Turynie

„Być zaczynem” – Światowa Konsulta Rodziny Salezjańskiej w Turynie

Redakcja

„Jako zaczyn we współczesnej rodzinie ludzkiej” – pod takim hasłem w dniach 19-23 maja br. odbyła się w Turynie Światowa Konsulta Rodziny Salezjańskiej, w której uczestniczyły 52 osoby. Byli to wyżsi przełożeni bądź ich delegaci reprezentujący 32 wspólnoty: zgromadzenia zakonne, świeckie instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia, które tworzą wielką Rodzinę Salezjańską. Z naszego Zgromadzenia na spotkanie przybyli wikariusz generalny ks. Krzysztof Poświata CSMA i przełożony michalickiej wspólnoty z Crescentino ks. Janusz Konopacki CSMA.

Tegoroczne spotkanie miało charakter pielgrzymki do „miejsc salezjańskich” – Colle – tu urodził się ks. Bosko, a dzisiaj znajduje się tutaj piękne sanktuarium i nowicjat śródziemnomorskich prowincji salezjańskich; Chieri – urocze miasteczko, gdzie przez 10 lat pracował i studiował przyszły założyciel salezjanów, przygotowując się do kapłaństwa; Valdocco – kolebka i dom macierzysty salezjanów; Mornese i Nizza – miejsca związane ze św. Marią Dominiką Mazzarello, założycielką Córek Maryi Wspomożycielki (salezjanek).

Każdego dnia uczestnicy Konsulty, podzieleni na trzy grupy językowe: włoską, angielską i hiszpańską, zastanawiali się nad zagadnieniami zaproponowanymi przez Sekretariat Rodziny Salezjańskiej, takimi jak: Jakie elementy charyzmatycznego doświadczenia ojca Bosco z Valdocco wciąż są prawdziwym proroctwem i zaczynem w dzisiejszej rodzinie ludzkiej? Które z tych elementów, twoim zdaniem, domagają się umocnienia w naszym życiu i misji? Każda z grup miała możliwość sformułowania zagadnień czy pytań, na które przez dwa wieczory odpowiadał wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego ks. prof. Michał Vojtaš SDB.

W ostatnim dniu do uczestników Konsulty dołączył przełożony generalny salezjanów ks. Ángel Fernández Artime SDB (wcześniej nieobecny z powodu choroby mamy), słuchając z uwagą propozycji i wniosków powstałych podczas prac w grupach, które pomogą mu zredagować Wiązankę na 2024 rok. Wtedy to upłynie 200 lat od pierwszego snu Jana Bosco, który miał decydujący wpływ na jego przyszłą drogę. Jestem świadom wielkiej siły, jaka drzemie i płynie z takich spotkań jak to obecne. Wasza obecność, za którą z głębi serca dziękuję, jest bardzo znacząca, bo przywieźliście z sobą wielkie bogactwo 32 wspólnot.

Ks. Generał przewodniczył w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki Mszy świętej na zakończenie Konsulty, zachęcając wszystkich, by nigdy nie zapomnieli o swoich korzeniach, bo nasze początki wyrosły z tego, co proste, skromne i ubogie. Tak było tutaj, w Valdocco. Tak było w Nizza, i tak było u michalitów w biednej Polsce – mówił ks. Á. Artime. 

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda