Home WiadomościZe Świata Były Wychowanek Salezjański: zaangażowanie w Społeczeństwie i w Kościele

Były Wychowanek Salezjański: zaangażowanie w Społeczeństwie i w Kościele

Redakcja

Dwa ostatnie dni Światowego Kongresu Byłych Wychowanków i Wychowanek Salezjańskich upłynęły na odwiedzinach miejsc związanych z Księdzem Bosko i Dominikiem Savio, po czym miało miejsce wystąpienie Przełożonego Generalnego.

„Były Wychowanek Księdza Bosko i zaangażowanie w Społeczeństwie i w Kościele dzisiaj” – to temat konferencji ks. Cháveza, w którym mówca ściśle określił tożsamość i misję tego, który otrzymał wychowanie salezjańskie. W czasie Kongresu przybliżono także strategiczny program Stowarzyszenia Byłych Wychowanków i Wychowanek Salezjańskich.

W sobotę, 28 kwietnia, przeszło 280 uczestników Kongresu przeniosło się z Valdocco na Colle Don Bosco, aby zwiedzić niektóre z miejsc znaczących dla historii i duchowości salezjańskiej. Pierwszym miejscem był dom, w którym urodził się św. Dominik Savio: Castelnuovo D’Asti, gdzie przyszedł na świat 2 kwietnia 1843 r. Burmistrz, pan Lodovico Giglio, powitał uczestników Kongresu, wskazując na znaczenie, jakie ten dom ma dla miasta Castelnuovo. Obecnie domem, w którym urodził się Dominik Savio, opiekują się Salezjanie Współpracownicy i Byli Wychowankowie Salezjańscy, którzy przeobrazili ją w ośrodek duchowości.

Potem udano się do Mondonio, gdzie młody święty zmarł 9 marca 1857 r. i gdzie spoczywało jego ciało w początkowym okresie.

Po południu członkowie Kongresu powrócili na Colle Don Bosco, gdzie zwiedzili Dom Becchi, Muzeum Misyjne, Instytut „Bernardi Semeria” i Bazylikę.

Przełożony Generalny przewodniczył Mszy św., którą koncelebrowało 20 delegatów salezjańskich Byłych Wychowanków Salezjańskich z całego świata salezjańskiego. Przed błogosławieństwem kończącym Eucharystię ks. Chávez przekazał przedstawicielom poszczególnych federacji i konfederacji, w sumie 22 osobom, zapaloną lampę, symbolizującą miejsce, od którego zaczęła się historia i charyzmat Salezjanów i Rodziny Salezjańskiej. Spotkanie wieczorne zakończyło tradycyjne „słówko na dobranoc”, które skierował ks. Stefano Martoglio, Przełożony Inspektorii Piemontu i Valle D’Osta.

Ostatni dzień Kongresu, niedziela 29 kwietnia, oscylował wokół dwóch znaczących momentów: konferencji Przełożonego Generalnego na temat “Były Wychowanek Księdza Bosko i zaangażowanie w Społeczeństwie i w Kościele dzisiaj” i celebracji eucharystycznej na zakończenie, odprawionej w Bazylice Maryi Wspomożycielki.

W swoim wystąpieniu Przełożony Generalny uwypuklił tożsamość i misję Byłych Wychowanków Salezjańskich w obecnym czasie, przedstawiając wielkie wyzwania na poziomie społecznym, politycznym, ekonomicznym i kościelnym. „Prawdziwi byli wychowankowie to ci, którzy potrafią być ‘uczciwymi i dobrymi chrześcijanami’, jak tego chciał Ksiądz Bosko”. Ten, kto wzrasta dzięki wychowaniu salezjańskiemu, ma przed sobą 4 poziomy przynależności do stowarzyszenia i odpowiedzialności, mogące przyczynić się do określenia różnych poziomów tożsamości:
• “jako zwyczajnego faktu życia, gdzie doświadczenie przebywania w jakimś dziele salezjańskim jest postrzegane jako zwykły epizod, który nie ma jakiegoś szczególnego znaczenia dla własnego życia;
• jako łaski: bycia zauroczonymi Księdzem Bosko, w pełni człowiekiem i autentycznym świętym, z której to przyczyny przede wszystkim uważamy się za byłych wychowanków Księdza Bosko;
• jako misji: czucia się odpowiedzialnymi za przekazanie społeczeństwu bogactwa otrzymanego wychowania i chęci, by inni mogli skorzystać z łaski wychowania salezjańskiego;
• jako programu życia, który prowadzi do potrzeby zrzeszenia się w stowarzyszeniu, z przyjęciem go jako instytucji, aby promować rozwój, kontynuować swoją formację, realizować projekty dla dobra społeczeństwa i Kościoła”.

Zatrzymując się na misji Byłego Wychowanka/Wychowanki, ks. Chávez zachęcił obecnych do bycia solą i światłem ziemi, a przez to – rozwoju swojej profesjonalności i dawania osobistego, społecznego i kościelnego świadectwa w życiu i środowisku. “Jesteście odpowiedzialni za to, aby nieść społeczeństwu salezjańskie wartości chrześcijańskie i wychowawcze. ‘Byli Wychowankowie są, siłą rzeczy, szczególnie do tego przygotowani, właśnie z racji otrzymanego wychowania, aby wziąć na siebie odpowiedzialność za współpracę zgodnie z celami właściwymi dla programu salezjańskiego” – powiedział Przełożony Generalny przytaczając słowa Księdza Bosko. „Wiemy, jak bardzo Ksiądz Bosko kochał swoich wychowanków, ale mawiał do byłych wychowanków: ‘kocham was jeszcze bardziej, ponieważ pozwalacie mi dostrzec, że wasze serce zawsze bije dla księdza Bosko… / … wy będziecie światłem, które rozbłyśnie wśród świata, i waszym przykładem nauczycie innych, jak trzeba czynić dobro oraz nienawidzić i unikać zła. Jestem pewien, że nie przestaniecie być pociechą dla księdza Bosko”.

Pełny tekst konferencji Przełożonego Generalnego jest dostępny na stronie sdb.org.

Za: www.infoans.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda