Home WiadomościZ kraju Licheń: tydzień modlitw o powołania

Licheń: tydzień modlitw o powołania

Redakcja

Trwa tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Duszpasterze powołaniowi ze Zgromadzenia Księży Marianów pracujący w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym zapraszają młodych ludzi do modlitwy, spotkań i rozmów zmierzających do usłyszenia wewnętrznego głosu powołania i pójścia za Chrystusem.

Hasłem tegorocznego tygodnia modlitw o powołania, jest zdanie „Powołania darem miłości Boga”. Rozpoczął się on wczoraj, w 4. Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, i potrwa do soboty, 5-go maja włącznie. W tym czasie Kościół katolicki w sposób szczególny modli się o łaskę powołania dla młodych ludzi, aby zapragnęli podążać ścieżkami wskazanymi przez Chrystusa w Ewangelii, głosić Dobrą Nowinę oraz być przewodnikami dla ludzi podczas ich ziemskiej wędrówki, której celem jest Królestwo Niebieskie.

„Jest to już 49. tydzień modlitw o powołania do służby Bożej. Modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Każdego roku papież wydaje specjalne orędzie na ten dzień, gdyż jest on obchodzony na całym świecie, natomiast w Polsce obchodzimy go przez cały tydzień. W Kościele modlimy się o powołania. Organizowane są różne spotkania modlitewne, głoszone jest Słowo Boże, aby jeszcze bardziej ukazać potrzebę i piękno takiego powołania” – powiedział ks. Grzegorz Reiss MIC, duszpasterz powołań Zgromadzenia Księży Marianów.

Zdaniem ks. Reissa wszystko, co istnieje, istnieje z miłości Bożej: „Przede wszystkim z miłości Bożej istnieje każdy człowiek. Bóg nieustanienie troszczy się w swojej miłości o każdego z nas. Jezus Chrystus przyszedł na świat, aby każdego z nas zbawić. Jest obecny w sposób szczególny przez posługę kapłana”.

W licheńskim sanktuarium funkcjonuje salka powołaniowa, do odwiedzenia której zaproszeni są młodzi ludzie – chłopcy i dziewczęta – którzy szukają swojej drogi życiowej. Czeka tam ksiądz, z którymi można porozmawiać na wiele nurtujących tematów dotyczących życia, Boga, powołania do służby kapłańskiej czy życia konsekrowanego. Dla zainteresowanych organizowane są specjalne spotkania wakacyjne, pielgrzymki, rekolekcje, w trakcie których młodzi ludzie mają możliwości i czas na to, aby zastanowić się nad sensem swojego życia, nad swoją przyszłością. Salka powołaniowa umiejscowiona jest na parterze w wieży znajdującej się po lewej stronie licheńskiej bazyliki. Szczegółowe informacje o duszpasterstwie powołań Zgromadzenia Księży Marianów, o organizowanych spotkaniach i rekolekcjach  można znaleźć na stronie www.mlodzimarianie.pl.

Tradycję szczególnej modlitwy o powołania zapoczątkował papież Paweł VI. Była to odpowiedź na spadek powołań kapłańskich i zakonnych. Po raz pierwszy Dzień Modlitw o Powołania był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. Początkowo przypadał w 2. Niedzielę Wielkanocną, a po reformie kalendarza liturgicznego, jest to 4. Niedziela Wielkanocna zwana także Niedzielą Dobrego Pasterza.  Kościół chce w ten sposób przypomnieć wiernym, aby przez cały rok troszczyli się o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i do życia konsekrowanego. Szczególnym dniem modlitwy o powołania w ciągu roku są także pierwsze czwartki miesiąca.

Robert Adamczyk

Za: www.marianie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda