CECOC w Velehradzie

W Velehradzie, mieście gdzie czczeni są św. Cyryl i Metody, pierwsi apostołowie Słowian, odbyło się zwyczajne spotkanie Kapucyńskiej Konferencji Prowincjałów Europy Środkowo-Wschodniej – CECOC.

Miało ono miejsce w dniach od 7 do 10 października. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią sprawowaną przez Wikariusza Generalnego, br. Stefana Kożucha, w Bazylice Mniejszej w Velehradzie. Podczas spotkania poruszano wiele kwestii bieżących oraz planów na przyszłość. Mówiono m.in. o Plenarnej Radzie Zakonu, która odbędzie się na przełomie października i listopada 2015 r. w Asyżu, a będzie dotyczyć „Łaski pracy”.

Jak zawsze spotkanie cetusu było bardzo dobrym momentem wymiany doświadczeń między przełożonymi wyższymi. Urocza okolica Velehradu – miejsca pielgrzymkowego chrześcijan Europy – oraz obchodzona w tym roku 1150-ta rocznica przybycia tych apostołów na ziemie słowiańskie, sprzyjały klimatowi dialogu pomiędzy zebranymi. Oprócz oficjalnych spotkań, wspólnych modlitw i sesji roboczych, zebrani mieli możliwość zapoznania się z historią tego wyjątkowego dla Europy miejsca dzięki wycieczce z przewodnikiem po Bazylice oraz obecnym kolegium jezuickim.

Konferencja zakończyła się w czwartek uroczystą Eucharystią, sprawowaną w welehradzkiej Bazylice Mniejszej, w kaplicy Matki Bożej Jedności. Głównym celebransem był br. Andrzej Kiejza, przewodniczący CECOC, a słowo Boże wygłosił br. Jacek Waligóra.

W skład konferencji wchodzą (spisani w porządku alfabetycznym według kraju pochodzenia):

1    Białoruś, Andrei Zhylevich, Wiceprowincjał.
2    Bułgaria, Jarosław Babik, Kustosz.
3    Chorwacja, Ante Logara, Prowincjał.
4    Polska, Kraków, Jacek Waligóra, Prowincjał.
5    Polska, Warszawa, Andrzej Kiejza, Prowincjał, Przewodniczący CECOC.
6    Rumunia, Leon Budau, Kustosz, Wiceprzewodniczący CECOC.
7    Republika Czech, Jiří Bonaventura Štivar, Prowincjał.
8    Słowenia, Primož Kovač, Prowincjał.
9    Słowacja, Miroslav Kulich, Prowincjał.
10   Szwecja, Robert Żuczkowski, Kustosz.
11   Ukraina i Rosja, Grzegorz Romanowicz, Wiceprowincjał.
12   Węgry, Sergio Tellan, Delegat.

Funkcję Sekretarza od czerwca tego roku pełni br. Paweł Teperski OFMCap z Prowincji Krakowskiej. Tłumaczem na spotkaniu był br. Andrzej Włodarczyk OFMCap.

Kolejne spotkanie odbędzie się w dniach 5 – 9 maja 2014 r. w Słowenii.

br. Paweł Teperski, Sekretarz CECOC

Fot. br. Andrzej Włodarczyk i br. Paweł Teperski

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska.