Home WiadomościZe Świata Centralne uroczystości MB Częstochowskiej w Kurytybie

Centralne uroczystości MB Częstochowskiej w Kurytybie

Redakcja

W ostatnią niedzielę, 27 sierpnia, wierni licznie zgromadzili się w parku imienia świętego Jana Pawła II w Kurytybie, zwanym też memoriałem emigracji polskiej w Brazylii, aby obchodzić uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej.

Wśród obecnych był także Rafael Greca – prefekt Kurytyby, który w swoim przemówieniu powiedział między innymi: Kurytyba uwielbia swoich mieszkańców pochodzenia polskiego, Kurytyba uwielbia swoją polską duszę… Trzeba zaznaczyć, że związek prefekta Kurytyby z polską emigracją oraz z osobą naszego Wielkiego Rodaka św. Jana Pawła II trwa od wielu lat. Kiedy w zeszłym roku ogłoszono wstępne wyniki wyborów, według których po kilkuletniej przerwie ponownie został wybrany prefektem miasta, pierwsze swoje kroki skierował właśnie do tego parku. Tam w domu polskiego emigranta zamienionym na kaplicę, w której Polonia brazylijska witała papieża Jana Pawła II, przed obrazami Matki Boskiej Częstochowskiej oraz św. Jana Pawła II dziękował za wyniki wyborów.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył emerytowany arcybiskup Kurytyby Dom Pedro Fedalto. Wśród obecnych kapłanów byli również: ks. Kazimierz Długosz SChr – prowincjał chrystusowców w Brazylii, ks. Jan Sobieraj SChr – administrator parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Kurytybie oraz ks. Anderson Spegiorin SChr – proboszcz parafii a zarazem kustosz sanktuarium w Rio Claro do Sul. We wstępie do Eucharystii oraz podczas kazania Dom Pedro nawiązał do swojego pobytu w Jasnogórskim Sanktuarium oraz związku z Polską i Janem Pawłem II.

Ważnym wydarzeniem było również wprowadzenie do kościoła obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, podarowanego Polonii brazylijskiej przez księdza arcybiskupa Wacława Depo – metropolitę częstochowskiego. Rok temu ksiądz arcybiskup przekazał ten obraz na ręce uczestników kursu polskiej historii, kultury i tradycji, jaki nasza prowincja wspólnie z władzami miasta Kielce organizuje dla potomków polskich emigrantów w Polsce.

Obecni na uroczystości wierni otrzymali także błogosławieństwo relikwiami świętego Jana Pawła II. Za kilka dni zostaną one uroczyście umieszczone w kościele parafialnym w Rio Claro do Sul, który jest zarazem sanktuarium diecezji União da Vitória.

Zwieńczeniem uroczystości była możliwość posilenia się w przygotowanych w parku straganach, na których serwowano polskie potrawy. Część artystyczna została przygotowana przez kilka zespołów polonijnych działających w Kurytybie i okolicy.

ks. Kazimierz Długosz SChr

Bogata relacja zdjęciowa tutaj.

Za: www.chrystusowcy.pl

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda