Home WiadomościZe Świata Chiny: Franciszkański jedwabny szlak

Chiny: Franciszkański jedwabny szlak

Redakcja

W dniach 1-13 maja 2019 roku dyrektor Franciszkańskiego Centrum Misyjnego federacji FIMP udał się wraz z operatorem filmowym do Chin, aby tam, na dalekim Wschodzie, szukać śladów obecności Braci Mniejszych Konwentualnych w ubiegłym stuleciu.

Była to podróż śladami pamięci, która zostanie utrwalona w formie filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu i działalności duszpasterskiej naszych współbraci, którzy przybyli do Chin w 1925 r.; był to początek przełomu w działalności misyjnej Zakonu na Dalekim Wschodzie. Dla misjonarzy była to podróż „Jedwabnym szlakiem”, drogą z jedwabnym, wyrabianym i tkanym codziennie wieloma ofiarami i franciszkańskim stylem służby.

Współbracia fr. Domenico TAVANI i fr. Alfonso ORLINI, jako pierwsi przetarli ten szlak w trudnym dla Zakonu momencie historycznym, spowodowanym konfiskatą dóbr kościelnych.

Następnie – w lipcu 1925 r. – wyjechało do Chin pierwszych 8 braci (6 z Sardynii, 1 z Sycylii i 1 z Toskanii), aby dać podwaliny Zakonu w prowincji Shaanxi i w mieście Xi’an. W kolejnych latach kolejni bracia przybyli z różnych regionów Włoch i Europy, a Stolica Apostolska mianowała pierwszego prefekta apostolskiego, którym został fr. Giovanni SOGGIU (1928/30); jego następcami byli fr. Berardo BARRACCIU (1932/40), fr. Emilio FAVARATO (1941/47) i fr. Pietro MALEDDU (1948/52).

Pierwsze 27 lat działalności misyjnej charakteryzowało się wielkim impulsem apostolskim. Wszyscy zaangażowani byli w rozległą działalność duszpasterską dopasowywaną do nowego terytorium, a dzięki szczególnej metodzie ewangelizacji udało im się stworzyć wiele dzieł społecznych, które przybliżyły ludzi do wiary chrześcijańskiej. Powstały grupy katechetyczne i katechumenów, różnego rodzaju sierocińce, przedszkola, szkoły podstawowe i średnie oraz przychodnia lekarska. Kwitnie duszpasterstwo powołaniowe dzięki budowie 2 seminariów i wielu kościołów. Powstaje Franciszkański Zakon Świeckich, docierają Tercjarki franciszkańskie Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Jest to okres największego rozkwitu misji, która liczyła wówczas 16 kapłanów i 4 braci zakonnych pracujących w 8 okręgach, na terenie których było 20 kaplic, 12 szkół i 6 nowych kościołów.

Wraz ze zmianami politycznymi w 1952 roku, wszyscy obcokrajowi zakonnicy zostali wydaleni; w Chinach pozostało jedynie 8 braci tubylców i 21 sióstr franciszkanek.

Doskonałym owocem pracy naszych franciszkańskich misjonarzy był fr. Matteo LUO, który później, przez 60 lat swego pobytu we Włoszech, pomagał w nawadnianiu gleby misyjnej uprawianej przez naszych współbraci misjonarzy, stając się pomostem pomiędzy pierwszym i drugim pokoleniem franciszkańskim w Chinach. Z miłości do swojej ojczyzny wspierał wielu młodych kleryków chińskich studiujących we Włoszech, którzy obecnie – należąc do Kustodii generalnej „Sacro Convento” w Asyżu – wrócili do Chin.

Dla Centrum Misyjnego wyjazd był zatem okazją do spotkania się z tymi ośmioma zakonnikami, którzy dzięki dyskretnej obecności prowadzą intensywną działalność duszpasterską i społeczną, wspomagają lokalnych biskupów, kapłanów diecezjalnych, Franciszkański Zakon Świeckich i oraz jedną z podmiejskich parafii.

Fr. Paolo FIASCONARO, Dyrektor Centrum Misyjnego FIMP

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda