Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy: Boże Narodzenie – Kurytyba 2021

Chrystusowcy: Boże Narodzenie – Kurytyba 2021

Redakcja

“Między nami nie ma dali” te słowa kard. A. Hlonda Prymasa Polski i Żałożyciela Towarzystwa Chrystusowego nabierają szczególnego znaczenia w Wigilijny wieczór, gdy nie możemy z powodu odległości, spotkać się z najbliższymi na modlitwie i dziękować Bogu za dar Wcielonego Słowa.

Korzystając z udogodnień Internetu pragnę choć tą drogą przesłać z Kurytyby moje serdeczne życzenia oraz zapewnienia o jedności w ten Wigilijny wieczór. Życzę by Jedyna i Prawdziwa Światłość, która z miłości do nas przychodzi na świat, rozświetlała swoim blaskiem nasze serca i napełniała swoją radością i pokojem.

Mijający rok, mimo pandemii koronawirusu, obfitował w przeróżne wydarzenia. Największym z nich w naszej polonijnej rzeczywistości były obchody 150 rocznicy masowej imigracji Polskiej do brazylijskiego stanu Parana.  W naszej prowincji ubyło 3 współbraci, którzy powrócili na stałe do Ojczyzny. Zostaje nas mała garstka. Większość jest w wieku emerytalnym i często schorowana. Wszyscy jednak mamy poczucie dobrze wypełnionej misji. Zobaczymy co nam Bóg przyniesie w przyszłości. Nie zawsze rozumiemy jego zamiary względem nas osobiście lub względem naszej wspólnoty dlatego z ufnością nasze sprawy pragniemy oddać w Jego ręce.  W okresie nasilenia pandemii trzech naszych księży zachorowało. Nikt z nich jednak nie wymagał internacji w szpitalu. Obecnie w Brazylii jest bardzo mało zachorowań. W ponad 2 milionowej Kurytybie mamy nieco ponad 30 zachorowań dziennie, a jeszcze kilka miesięcy temu było ich powyżej 1100. Zresztą nawet wtedy w przeliczeniu na jednego mieszkańca kraju zachorowań było mniej niż w Polsce. Myślę ze chyba każdy z nas zna kogoś kto w tym czasie zachorował i odszedł. Pamiętajmy i o nich oraz ich najbliższych kiedy zasiądziemy do wigilijnego stołu.

W tym roku po przerwie wznawiam organizacje spotkań opłatkowych dla polskich i polonijnych misjonarzy. W tamtym roku ze względu na pandemię nie doszło do naszego spotkania. Teraz wydaje się ze sytuacja w naszym regionie na tyle się uspokoiła, że warto wrócić tej pięknej tradycji. Swój udział zapowiedziało już ponad 30 księży i sióstr zakonnych. Spotkamy się w poniedziałek 27 grudnia w Domu prowincjalnym Towarzystwa Chrystusowego. Do przewodniczenia Eucharystii zaprosiłem zaprzyjaźnionego ks bp Celso ordynariusza z  Sao Jose dos Pinhais. Jest on wychowankiem jednego z naszych księży i zawsze okazuje wdzięczność naszemu zgromadzeniu za kierownictwo duchowe oraz pomoc. Podczas spotkania będziemy mieli także Jasełka przedstawione przez zespół polonijny z naszej parafii w Cruz Machado.

Więcej informacji o wydarzeniach z naszego dnia codziennego można znaleźć na stronach www.braz.chrystusowcy.pl oraz www.casimiro.chrystusowcy.pl

SZCZĘŚĆ BOŻE

Ks. Kazimierz Długosz SChr  

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda