Home WiadomościZe Świata Watykan: dominikanin pokieruje archidiecezją algierską

Watykan: dominikanin pokieruje archidiecezją algierską

Redakcja

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów pasterskich w archidiecezji Algier (Algieria), złożoną przez 77-letniego abp. Paula Desfargesa SJ i mianował arcybiskupem metropolitą tejże stolicy bp. Jean-Paula Vesco OP, dotychczas biskupa diecezji Oran – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jean-Paul Vesco, urodził się 10 marca 1962 r. w Lyonie we Francji. Studiował prawo i przez siedem lat pracował jako prawnik w Paryżu, po czym w 1995 r. wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego i 14 września 1996 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 2001 r. w Zakonie Dominikanów. Po okresie spędzonym w Szkole Biblijnej w Jerozolimie, przeniósł się do Tlemcen w diecezji Oran w Algierii, gdzie odpowiedział na wezwanie swojego zakonu do przywrócenia obecności dominikańskiej, sześć lat po zamordowaniu bp. Pierre’a Claverie. W 2005 r. został mianowany wikariuszem generalnym diecezji, a od 2007 r. był także jej ekonomem. W grudniu 2010 roku, wybrany na prowincjała dominikanów we Francji, musiał opuścić Algierię, by zamieszkać w Paryżu.

1 grudnia 2012 r. Benedykt XVI mianował go biskupem Oranu, gdzie zastąpił bp. Alphonse’a Georger’a, który osiągnął przewidziany prawem wiek. Konsekrację biskupią otrzymał 25 stycznia 2013 r. w katedrze w Oranie z rąk kard. Philippe’a Barbarina, arcybiskupa Lyonu. Brał udział w XIV Zgromadzeniu Zwyczajnym Synodu Biskupów o rodzinie w 2015 roku. Wśród 12 milionów mieszkańców terytorium archidiecezji algierskiej, w większości muzułmanów, jest tylko 4 tys. katolików.

st (KAI) / Watykan

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda