Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy: Powstańcza wystawa w Dublinie

Chrystusowcy: Powstańcza wystawa w Dublinie

Redakcja

Po wielu miesiącach przygotowań, godzinach spędzonych w krypcie kościoła św. Audoen’a, rozmowach telefonicznych i korespondencji mailowej z Muzeum Powstania Warszawskiego i wielu innych podjętych działań przez organizację Discover Poland i Duszpasterstwo Polskie w Dublinie dzisiejszy wieczór zapisze się w pamięci wielu Polaków i Irlandczyków.

O godz. 19.00 wspólną modlitwą rozpoczęliśmy nasze uroczystości związane z 70 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. Dubliński dzwon o wymownym imieniu “Liberator”, który jest w kościele św. Audoen’a zabrzmiał na początek. Po krótkiej modlitwie za uczestników Powstania, wszyscy zgromadzeni zeszli do krypty, która w najbliższe dni zmieniła się w salę wystawową.

Gości powitał gospodarz miejsca ks. Stanisław Hajkowski TChr, koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Irlandii, a zarazem Rektor Kościoła. Słowa wstępu skierował do zebranych jeden z pomysłodawców i organizatorów, Pan Andrzej Trala z Discover Poland. Oficjalnego otwarcia wystawy, w zastępstwie Burmistrza Dublina, dokonała pani Mary Freehill. Następnie przemówienie wygłosił pan Piotr Rakowski, Charge d’Affaires Ambasady Polskiej w Dublinie. Na uroczystości otwarcia obecna była także pani Katarzyna Smoter, Szef Sekcji Konsularnej Ambasady.

Wykład inauguracyjny „Powstanie Warszawskie w perspektywie porównawczej” wygłosił dr Gabriel Doherty z University College Cork, który odnosząc się do powstań europejskich, szczególnie Powstania Wielkanocnego w Irlandii ukazał szczególną rolę walczących w Powstaniu Warszawskim. Prezentując statystyki, liczby i fakty historyczne ukazał wyjątkowość tego zrywu narodowego, które nie ma podobnych w Europie.

Po wykładzie był czas na pierwsze zwiedzanie otwartej wystawy, rozmowy z gośćmi i organizatorami. Wystawie w najbliższych dniach będą towarzyszyć inne wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy. Szczegóły na stronie www.kosciol-dublin.pl. Wystawa będzie dostępna do 10 sierpnia.

Ks. Łukasz Przewieślik TChr

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda