Home WiadomościZe Świata Chrystusowcy: Wizytacja generalska kolejnych placówek chrystusowców w Hiszpanii

Chrystusowcy: Wizytacja generalska kolejnych placówek chrystusowców w Hiszpanii

Redakcja

Ostatnie dni adwentowego oczekiwania oraz święta Narodzenia Pańskiego ks. Tomasz Sielicki, nasz przełożony generalny spędził wizytując kolejne placówki duszpasterskie chrystusowców w Hiszpanii.

Po opłatkowym spotkaniu współbraci pracujących w Hiszpanii ks. Generał udał się razem ks. wiceprowincjałem Czesławem Pielą do Walencji i Quart de Poblet, gdzie spędził ostatnie dni Adwnetu, natomiast czas świąt upłynął na spotkaniu z Polakami z Móstoles i Getafe oraz ich duszpasterzem, ks. Andrzejem Sobczykiem.

W duchu świątecznym i braterskim przebiegła dwudniowa wizyta ks. Generała w Walencji i Quart de Poblet – kolejnej placówce Towarzystwa Chrystusowego w Hiszpanii, gdzie pracuje wiceprowincjał ks. Czesław Piela. Pierwszy dzień to rozmowy z miejscowymi biskupami, których myślą przewodnią była dalsza współpraca z Kościołem lokalnym oraz umożliwienie efektywniejszej pracy z Polakami, szczególnie z polskimi studentami w Walencji. Po rozmowie z hierarchami, kapłani oddali pokłon patronce Walencji, Matce Bożej Opuszczonych oraz nawiedzili znajdującą się w tutejszej katedrze kaplicę Świętego Kielicha z Ostatniej Wieczerzy. Drugi dzień wizyty poświęcony został na spotkanie z miejscową Polonią. Rozpoczęło się ono Mszą Świętą, po której wszyscy jej uczestnicy zasiedli do wspólnej agapy. Rozmowom przy stole towarzyszyła bardzo miła i serdeczna atmosfera.

Dzień Bożego Narodzenia jest szczególnym dniem dla każdego, a zwłaszcza dla Polaków na obczyźnie. Tegoroczne świąteczne dni dla Polonii zamieszkującej Móstoles i Getafe miały podwójny wymiar w swej powadze i radości, a to z racji Narodzin Chrystusa Pana i wizytacji Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego. Ks. Andrzej Sobczyk, który jest wikariuszem w parafii Najświętszej Maryi Radości (Santa María de la Alegría) i kapelanem Polaków w Móstoles i Getafe udał się 23 grudnia do Quart de Poblet po ks. Generała, który właśnie kończył wizytację u ks. Czesława Pieli. W godzinach wieczornych obaj księża szczęśliwie dotarli do Móstoles.

Dzień Wigilii upłynął w podniosłej i radosnej atmosferze. Przedpołudniowe godziny księża spędzili na wizytacyjnej rozmowie. Z racji tego, że okres świąteczny to jednak czas wytężonej pracy duszpasterskiej, księża spożyli wieczerzę wigilijną o godzinie 14.00, by po tym tradycyjnym posiłku udać się na Wzgórze Aniołów (Cerro de los Ángeles) w Getafe na umówione spotkanie z Biskupem D. Joaquín María López de Andújar y Cánovas del Castillo. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Jednym z tematów poruszonych przez ks. Generała była nowa ewangelizacja. Ks. Biskup podzielił się swoimi planami duszpasterskimi na najbliższe lata. Obdarzył też księży różańcami wykonanymi przez siostry karmelitanki, które mieszkają właśnie w klasztorze na Wzgórzu Aniołów.

Następnie we wspólnotach prowadzonych przez chrystusowców – Móstoles i Getafe –  sprawowane były Pasterki, z udziałem dostojnego gościa, który wygłosił także homilie. Ks. Generał służył też posługą w konfesjonale. Nasi rodacy bardzo licznie wzięli udział w tych Mszach Świętych. Uroczystość Narodzenia Pańskiego była kolejnym dniem wizytacji. Msze Święte w Móstoles i Getafe również były sprawowane z udziałem Przełożonego Generalnego. Po Eucharystiach, w świątecznej atmosferze przy kawie i domowym cieście przygotowanym jak na coniedzielne spotkania przez wspólnoty polonijne, odbyły się w obu miejscowościach w salkach przykościelnych spotkania Przełożonego Generalnego ze wspólnotami. Ks. Sielicki dzielił sie wiadomościami o misji naszego zgromadzenia i odpowiadał na wiele pytań. Tamtejsi rodacy radośnie i z wdzięcznością wspominają ten czas świąteczny z udziałem ks. Generała. W poniedziałek, 26 grudnia w godzinach przedpołudniowych ks. Andrzej odwiózł Przełożonego Generalnego na podmadryckie lotnisko Barajas, skąd ten udał się w drogę powrotną do Polski.

Ks. Tomasz Mikulak TChr

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda