Chrystusowcy: Wizytacja Przełożonego Generalnego w Prowansji i Akwitanii

Trwa wizytacja placówek Towarzystwa Chrystusowego we Francji. Relację z kolejnego jej etapu przesłał ks. Tomasz Mikulak TChr.

„W sobotę, 3 grudnia przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki wraz z prowincjałem ks. Janem Ciągło udają się pociągiem TGV do Fréjus, gdzie pracuje ks. Jerzy Chorzempa. Po przyjeździe spotykają się z członkami wspólnoty francuskiej parafii św. Rocha. Wczesnym rankiem w II niedzielę Adwentu, 4 grudnia wszyscy kapłani jadą do Toulon, by o godz. 9.30 sprawować Eucharystię dla mieszkających tam Polaków, po której spotykają się z członkami tej wspólnoty. Kolejnym miejscem, gdzie duszpastersko udziela się ks. Jerzy jest Grimaud, urocza miejscowość, gdzie w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o godz. 13.00 jest sprawowana Msza Święta dla Polaków. W drodze powrotnej księża zatrzymują się w Port Grimaud i zwiedzają ekumeniczny kościół pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu. O godz. 18.00 ks. Generał przewodniczy Najświętszej Ofierze w kościele św. Rocha we Fréjus i wygłasza homilię. Po Mszy w sali parafialnej odbywa się spotkanie z naszymi Rodakami. W poniedziałek w godzinach przedpołudniowych przełożeni powracają do Paryża i do domu prowincjalnego, by po krótkim odpoczynku podjąć dalszy trud wizytacyjny w Akwitanii, a mianowicie: Bordeaux, gdzie pracuje ks.  Kazimierz Kuczaj i Castelnau, gdzie proboszczem, jak i dziekanem regionu Medoc jest ks. Jarosław Kucharski.

Wizytacja naszych placówek w Akwitanii, dokładnie w departamencie Żyrondy (Gironde), przypadła na trzy kolejne grudniowe dni. We wtorek, 6 grudnia wczesnym popołudniem ks. Generał z ks. Prowincjałem przybyli do ks. Kazimierza Kuczaja duszpasterza Polaków w Bordeaux. Spotkanie i rozmowa z ks. Kazimierzem stanowiły główne punkty wizytacji Przełożonego Generalnego. Wieczorem o godz. 19.00 kapłani udali się do kościoła św. Mikołaja na Eucharystię, na którą też przybyła niewielka grupa naszych Rodaków. Fakt, że wizytacja w naszej najnowszej placówce duszpasterskiej i wspólna modlitwa odbywała się w dzień liturgicznego wspomnienia patrona kościoła, w którym Polacy z Bordeaux spotykają się na Mszy Świętej co niedzielę o godz. 10.30, można by nazwać przypadkiem, ale my widzimy w tym Boży znak i swoiste przynaglenie, aby wstawiennictwu biskupa Miry, znanemu z dobrego serca i szczodrobliwości, powierzyć posługę ks. Kazimierza oraz radości, nadzieje, trudy i doświadczenia Polonii korzystającej z tej posługi.

W środę, 7 grudnia w południe Przełożony Generalny w towarzystwie ks. Prowincjała i ks. Kazimierza z Bordeaux zawitali do Castelnau de Medoc, gdzie oczekiwał ich miejscowy duszpasterz, proboszcz francuskiego sektora parafialnego ks. Jarosław Kucharski. Po obiedzie ks. Kuczaj powrócił do siebie, a ks. Generał zapoznał się pokrótce ze specyfiką posługi duszpasterskiej ks. Jarosława: od 2006 roku proboszcza dość rozległego sektora obejmującego siedem parafii, a od września tego roku także dziekana na teren półwyspu Medoc. Wieczorem tego dnia ks. Kucharski zaprosił gości do koncelebry w kościele parafialnym w Castelnau. W obecności prawie 20 parafian księża odprawili Mszę Świętą z wigilii uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Na zakończenie Eucharystii ks. Jan Ciągło, przełożony prowincjalny, przedstawił w krótkich słowach charyzmat zgromadzenia i charakter naszej posługi dla Polonii. Goście spotkali się z serdecznym przyjęciem ze strony francuskich parafian ks. Jarosława.

Nazajutrz, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, odprawiono poranną Mszę Świętą w kościele pw. św. Marcina w Listrac. Następnie ks. Jarosław zawiózł Gości do Moulis, miejscowości oddalonej od Listrac o zaledwie 3 km. Znajduje się tam jeden z siedmiu kościołów ks. Kucharskiego, wspaniała XII-wieczna świątynia pw. św. Saturnina. Księża podziwiali czysto romański styl budowli, surowe piękno wnętrza, kamienne sarkofagi gallo-rzymskie wydobyte z ziemi przy okazji prac archeologicznych. Jeszcze przed południem ks. Generał odbył rozmowę wizytacyjną z ks. Jarosławem, a po obiedzie księża wyruszyli do Lacanau. Jest to znany kurort nad Atlantykiem, mekka surferów, miejsce oblegane w sezonie letnim, ale obecnie prawie zupełnie wyludnione, choć niezmiennie zachwycające potęgą oceanu. Krótki spacer nad oceanem stanowił popołudniowy, relaksacyjny «przerywnik» przed zaplanowaną jeszcze tego dnia na godz. 17.00 audiencją u arcybiskupa Bordeaux, ks. kardynała Jean-Pierre Ricard. Po niemal półtoragodzinnym «przebijaniu się» przez zapchane Bordeaux udało się zdążyć na audiencję w siedzibie arcybiskupstwa. Ks. Kardynał przyjął gości serdecznie, podziękował władzom zgromadzenia za posługę proboszczowską (a obecnie i dziekańską) ks. Jarosława i wyraził nadzieję na rozwój polskiego duszpasterstwa dla Polaków w archidiecezji Bordeaux. Po spotkaniu z ks. Kardynałem księża udali się na dworzec kolejowy, skąd ks. Generał i ks. Prowincjał odjechali TGV do Paryża. Tym samym zakończył się francuski etap wizytacji prowincji pw Matki Boskiej Częstochowskiej. Od III niedzieli Adwentu Przełożony Generalny będzie odwiedzał nasze placówki w Hiszpanii i spotykał się z pracującymi tam współbraćmi”.

Za: www.serwis.chrystusowcy.pl