Cystersi: Zmarł były generał Zakonu

Wczorajszego wieczoru, w Budapeszcie, zmarł o. Polikarp Zakar, były Opat Generalny Zakonu Cysterskiego. „Będziemy wspominać go z wdzięcznością w modlitwie, powierzając Maryi, Matce Miłosierdzia” – napisano w informacji na stronie internetowej Zakonu.

Ojciec Polikarp Zakar urodził się 8 czerwca 1930 roku. Do zakonu wstąpił 29 sierpnia 1948 r., po roku złożył pierwszą profesję. Pierwszego stycznia 1954 roku złożył profesję uroczystą, zaś 4 września 1955 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Przez 25 lat był profesorem historii Kościoła i prawa kanonicznego Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu św. Anzelma w Rzymie. Przez szereg lat był też jego dziekanem. Kapituła Generalna Zakonu Cysterskiego w 1985 roku wybrała go Opatem Generalnym. Pełnił ten urząd do roku 1995. Wówczas powrócił na Węgry i został opatem klasztoru w Zirc, pełniąc równocześnie funkcję opata prezesa tamtejszej kongregacji. Po wielu latach aktywności w 2011 roku przeszedł na emeryturę. Były Opat Generalny Zakonu Cysterskiego powrócił do domu Ojca 17 września 2012 roku, ok. godz. 21.00.

Polikarp Zakar jest autorem publikacji dotyczących historii i prawodastwa Zakonu. Niektóre jego prace, przetłumaczone na język polski, znalazły się w wydanej w 2011 r. książce „Poznać cystersów. Studia i dokumenty”.

Wieczny odpoczynek, racz mu dać Panie…

Za: www.wachock.cystersi.pl