Home WiadomościZe Świata Pallotyni – Czechy: Nikodeomowe noce

Pallotyni – Czechy: Nikodeomowe noce

Redakcja

„Nikodemowa noc“ to projekt duszpasterski, który we wrześniu ubiegłego roku powstał w Czechach z inspiracji księży pallotynów przy kościele Miłosierdzia Bożego we Slavkovicach. Obecnie jest już realizowany w kilkunastu kościołach w Czechach i na Słowacji. O tym jak się zrodził, a także jakie są jego główne założenia, mówi jeden z jego inicjatorów ks. Wojciech Zubkowicz SAC.

„Nikodemowa noc powstała jako projekt duszpasterski na Rok Wiary, ale już wiadomo, że wraz z nim się nie skończy. Jej sercem jest adoracja, która przebiega w ciszy, w ciemności i w obecności księdza, który w dyskretnym miejscu pozostaje do dyspozycji. Cisza ma uwolnić od dźwięków świata. Ważnym elementem jest także ciemność, która skupia na rozmowie z Panem, pomaga zachować anonimowość oraz stwarza poczucie intymności spotkania. Ma to pomóc zwłaszcza poszukującym i tym, którzy nie chodzą systematycznie do Kościoła. W dzisiejszym świecie życie często odbywa się również w nocy, chodzi więc o czasowe dopasowanie adoracji do sposobu życia współczesnych ludzi, kiedy wrócą z pracy, wypełnią obowiązki w domu i dopiero potem znajdą chwilę czasu dla siebie. Dlatego też hasłem projektu są słowa: «Spotkaj się z Jezusem w nocy». Na podstawie doświadczeń księży, którzy rozpoczęli w swoich parafiach Nikodemową noc, wiemy, że projekt przynosi błogosławione owoce. W pewnym sensie otwierają się w ten sposób nowe drzwi do Kościoła. «Spotykamy podczas Nikodemowych nocy ludzi, których nigdy jeszcze nie widzieliśmy w kościele» – opowiadają księża, którzy rozpoczęli w swoich parafiach ten projekt. Każda parafia może sama określić dzień, częstotliwość i długość adoracji tak, aby to jak najlepiej odpowiadało miejscowym warunkom i potrzebom. Informacje o kościołach, w których odbywa się Nikodemowa noc umieszczamy na internetowych stronach projektu” – powiedział ks. Zubkowicz.

Więcej informacji o Nikodemowej nocy, także w języku polskim, można znaleźć na stronie www.nikodemovanoc.cz

lg/ rv

Za:Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda