Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej 2014 rozpoczęte

Słowami powitania ks. Adriano Bregolina, wikariusza Przełożonego Generalnego, rozpoczęła się XXXII edycja Dni Duchowości Rodziny Salezjańskiej (GSFS). W tym roku, ostatnim roku rządów ks. Pascuala Cháveza, w spotkaniu uczestniczy około 400 osób, reprezentując 28 grup Rodziny Salezjańskiej.

“Trzy osobne i jednocześnie przeplatające się drogi”. Tymi słowami ks. Bregolin wskazał na drogi pogłębienia, realizowane w czasie ostatnich trzech lat w ramach przygotowania do obchodów Dwusetlecia urodzin Księdza Bosko. Potem głos zabrał pan Tullio Lucca, prezes światowy Stowarzyszenia Maryi Wspomożycielki (ADMA), któremu przypadła rola moderatora pierwszej sesji GSFS 2014.

Jako pierwszy swoją prelekcję wygłosił ks. José Luis Plascencia, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego, który omówił temat “Spotkanie z Jezusem z Nazaretu”, ukazując w pogłębiony sposób sylwetkę Jezusa i jego rzeczywistość ludzką: “Tylko traktując na serio śmierć Pana Jezusa, możemy oprzeć naszą wiarę na Jego zmartwychwstaniu, działaniu trynitarnym w pełnym tego słowa znaczeniu: Bóg wskrzesił Jezusa mocą Swojego Ducha”.

Dwoje młodych animatorów, Luisa Bertiato i Renato Cursi, podzieliło się następnie swoim świadectwem, opowiadając o tym, w jaki sposób duchowość salezjańska okazała się dla nich wsparciem w życiu. Zwłaszcza młody Cursi wskazał na trzy zasadnicze dary, jakie stały się jego udziałem dzięki duchowości salezjańskiej: “centralne miejsce sakramentów, wartość codzienności, propozycja świętości młodzieżowej”.

Paolo i Marina Surrentino, para salezjanów współpracowników, udzielających się w domu dziecka w środkowych Włoszech, podzielili się z uczestnikami swoim doświadczeniem związanym z pracą wśród młodych nastolatków zranionych przez życie, ukazując, w jaki sposób duchowość salezjańska stanowiła dla nich znaczącą busolę, pozwalając obrać odpowiedni kierunek i podążać za wolą Bożą także pośród różnych trudności, jakie napotkali.

Wieczorem, po przerwie, został zaprezentowany wideokomentarz do Wiązanki 2014, po obejrzeniu którego miało miejsce przesłanie, jakie Przełożony Generalny skierował w ramach “słówka na dobranoc”. „Duchowość jest dynamizmem, z jakim osoba przeżywa wiarę. Na tym polega duchowość: być mieszkaniem Ducha Świętego, traktować Go jak wielki dynamizm, wielkiego protagonistę własnego życia. Zaś duchowość salezjańska stanowi wzór duchowości chrześcijańskiej, ukierunkowanej na młodzież. Ks. Bosko czuł się dogłębnie zanurzony w działaniu Boga, by towarzyszyć chłopcom, przyjmować ich, rozmawiać z nimi, pomagać im w zdobywaniu doświadczenia… To wszystko razem składało się na duchowość. Najdroższi bracia, najdroższe siostry Rodziny Salezjańskiej, życzmy sobie, aby o wszystkich nas można było powiedzieć to, co powiedziano o Księdzu Bosko: żył, jakby widział Niewidzialnego”.

Na ANSChannel dostępne jest video-synteza z pierwszego dnia.

Należy ponadto wspomnieć, że w najbliższą niedzielę, 19 stycznia, na stroniewww.missionidonbosco.tv będzie można obejrzeć bezpośrednią transmisję (streaming) z Eucharystii (godz. 8.00 GMT+1), która zostanie odprawiona na zakończenie Dni, a także wysłuchać końcowego przesłania Przełożonego Generalnego (godz. 10.00 GMT+1).

Msza św. będzie także retransmitowana nieco później (godz. 12.45 GMT+1) przez telewizję satelitarnąTelepace.

ANS – Rzym

Za: infoans.org