Home WiadomościZe Świata Dominikanie: Kardynał Duka w polskim kościele w Rzymie

Dominikanie: Kardynał Duka w polskim kościele w Rzymie

Redakcja

Za dobro i życzliwość, jakich doświadczył w ciągu kilkudziesięciu lat od polskich dominikanów, dziękował czeski dominikanin kardynał Dominik Duka podczas prezentacji w Rzymie swojego książkowego wywiadu, który wydała oficyna „W drodze”.

Prezentacja polskiej edycji książki „Tradycja jest wyzwaniem” – zapisu rozmowy, którą polski dominikanin o. Tomasz Dostatni i czeski dziennikarz Jaroslav Šubrt przeprowadzili z prymasem Czech – odbyła się 24 listopada w polskim kościele Świętego Stanisława. Wydana kilka tygodni temu po polsku publikacja rok temu wyszła najpierw po czesku w Pradze.

Spotkanie zorganizowała Ambasada RP przy Stolicy Apostolskiej przy współpracy Ambasady Republiki Czeskiej przy Stolicy Apostolskiej, a także ks. prałata Pawła Ptasznika, rektora kościoła Świętego Stanisława.

Ambasador Polski, Hanna Suchocka wspomniała, że „różna była w historii i różna jest rola kościoła w Czechach i w Polsce, ale ważnym jest to, co owe kościoły lokalne wnoszą do Kościoła powszechnego”. „I że różna była droga chrześcijaństwa w czasach komunizmu, i odrodzenie dziś Kościołów też ma różną swoją specyfikę” – dodała.

„Krew męczenników nas łączy” – podsumował tysiącletnie chrześcijańskie relacje czesko- polskie poprzednik kard. Duki na stolicy arcybiskupiej w Pradze, kard. Miloslav Vlk. Powołując się na osobiste spotkania z Janem Pawłem II, hierarcha uwypuklił drogę męczenników i świętych, którzy są wspólni dla obu narodów i jednoczą nie tylko ich historię, lecz także dzisiejsze chrześcijańskie relacje Polaków i Czechów.

Kard. Vlk mówił także o wielkiej roli polskich księży w dzisiejszym czeskim Kościele, których jest 10 proc. wśród tamtejszego duchowieństwa.

Osobistą refleksją z lektury książki „Tradycja jest wyzwaniem” podzielił się z licznie zebranym gośćmi jezuita ks. prof. Marek Inglot, profesor historii kościoła na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Powiedział, że książka ta pozwala lepiej zrozumieć i poznać naszych sąsiadów z południa. Zwrócił też uwagę, że kard. Duka pokazuje i przypomina, iż nie można zrozumieć tradycji narodu czeskiego bez tradycji religijnej.

Sam kard. Duka dziękował w trakcie wieczoru za całe dobro i życzliwość, której doświadczył w ostatnich kilkudziesięciu latach od polskiego Kościoła i od swoich współbraci dominikanów z Polski, którzy w czasach dyktatury komunistycznej wspierali działających w podziemiu dominikanów w ówczesnej Czechosłowacji.

Przed prezentacja książki miała miejsce w kościele Świętego Stanisława wzruszająca chwila, gdy prymas Czech przekazał dla Kościoła w Polsce hojny dar w postaci figury porcelanowej, kopii „Dzieciątka Jezus z Pragi” nazywanej Jezu Bambini di Praga – i wypowiedział słowa o olbrzymim długu wdzięczności za możliwość formacji i pomocy w czasie komunizmu, której doświadczali czescy katolicy od polskich katolików.

Obok ambasador Suchockiej w spotkaniu wzięli udział ambasadorzy Czech i Litwy przy Stolicy Apostolskiej. Obecny był też prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, kard. Zenon Grocholewski, a także profesorowie rzymskich i czeskich uniwersytetów, duchowieństwo i siostry zakonne z obu krajów, dziennikarze, dyplomaci, rzymska Polonia oraz polscy i czescy przyjaciele kard. Dominika Duki. Obecni byli także współbracia kardynała – dominikanie z Polski, Czech i Słowacji.

Wieczór ten raz jeszcze pokazał, że łączy nas nie tylko długa wspólna historia, święci, męczennicy, ale i dzisiejsze doświadczenie Kościoła oraz doświadczenie przyjaźni i wspólnych osobistych relacji polsko-czeskich.

o. Tomasz Dostatni OP / Rzym / dominikanie.pl / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda