Home WiadomościZe Świata Dominikanie: W oczekiwaniu na Kapitułę

Dominikanie: W oczekiwaniu na Kapitułę

Redakcja

Generał Zakonu Kaznodziejskiego ojciec Bruno Cadoré wzywa do modlitwy za Kapitułę Generalną dominikanów.

Odbędzie się ona w dniach od 22 lipca do 8 sierpnia w chorwackim Trogirze. Od kilku miesięcy trwają przygotowania do tego spotkania: Prowincja Chorwacji oraz sekretarz generalny Kapituły, o. Mihael Tolj współpracują z przedstawicielami kurii generalnej w Rzymie pod kierunkiem Socjusz ds. Europy Środkowej i Wschodniej, o. Wojciecha Delika.

Obecnie trwa potwierdzanie nazwisk delegatów na Kapitułę z poszczególnych prowincji i przygotowanie dokumentów kapitulnych w oficjalnych językach Zakonu. Dobiegają końca także ostatnie prace logistyczne.

W oczekiwaniu na Kapitułę Generał Zakonu przypomina swoje wezwanie do podjęcia modlitwy za to ważne wydarzenie. Ojciec Cadoré poprosił całą Rodzinę Dominikańską o ofiarowanie mszy świętych oraz dołączenie wezwania o pomyślny przebieg Kapituły do próśb w modlitwie Jutrzni i Nieszporów.

Od samych początków w Zakonie Braci Kaznodziejów istniały dwa rodzaje kapituł generalnych: kapituła prowincjałów oraz kapituła definitorów. Z czasem wyłonił się jeszcze trzeci rodzaj kapituły generalnej – złożonej zarówno z prowincjałów, jak i definitorów. Odbywają się one na zmianę, co trzy lata.

Kapituła prowincjałów i kapituła definitorów mają tą samą władzę i równe prawa. Każda z nich, niezależnie od innych, ma prawo proponowania nowych regulacji i zatwierdzania lub odrzucania propozycji zgłoszonych na poprzedniej kapitule. Różnica między nimi polega jedynie na tym, że kapitułę prowincjałów tworzą przedstawiciele władz prowincji, a kapitułę definitorów – przedstawiciele samej prowincji, wybierani podczas kapituł prowincjalnych.

Kapituła generalna to przede wszystkim zgromadzenie ustawodawcze. Ponadto kapituły mają funkcję dyscyplinarną: mogą sądzić, karać, zdejmować z urzędów itp. Kapituły podejmują współczesne problemy, zawsze jednak w odniesieniu do życia i misji Zakonu. Mogą także formułować wskazania dla całego Zakonu na temat praktykowania charyzmatu dominikańskiego i sposobów docierania do współczesnych ludzi z orędziem Ewangelii.

W kapitule generalnej, na zaproszenie generała, mogą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich gałęzi Zakonu – także mniszek klauzurowych i świeckich dominikanów.

Kapituła w Chorwacji będzie kapitułą definitorów. Z ramienia Polskiej Prowincji Zakonu weźmie w niej udział o. Michał Paluch.

sz, dominikanie.pl / op.org / tłum. PAGór OPs / kn

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda