Dominikanin biskupem w Iraku

Iracki dominikanin ojciec Yousif Thomas Mirkis został biskupem pomocniczym chaldejskiego patriarchatu Babilonu i arcybiskupem Kirkuku.

Jego wyboru dokonał synod biskupów Kościoła Chaldejskiego, a następnie zaaprobował go papież Franciszek.

Ojciec Yousif Mirkis urodził się w 1949 roku w Mosulu. Ukończył seminarium Świętego Jana z Mosulu i kontynuował studia we Francji. Tam też wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego. Pierwszą śluby złożył w 1975 roku, a pięć lat później przyjął święcenia kapłańskie. Ma tytuł doktora z teologii i historii religii uniwersytetu w Strasburgu oraz dyplom z etnologii na uniwersytecie w Nanterre.

Był współzałożycielem wydziału filozofii i teologii w Kolegium Babel, na którym w latach 1989-2001 prowadził badania, a obecnie wykłada. W 2006 roku powołał do istnienia Akademię Nauk Społecznych w Bagdadzie. Jest członkiem związku dziennikarzy irackich, związku dziennikarzy Trzeciego Świata (mającego siedzibę w Berlinie) oraz Międzynarodowej Katolickiej Unii Prasy.

W latach 1994-2000 o. Yousif był przełożonym wspólnoty Dominikanów w Bagdadzie. W tym czasie zajmował się także pisaniem książek na temat edukacji chrześcijańskiej w ministerstwie edukacji. Od roku 1995 był dyrektorem magazynu „Al-Al-Fiker Masihi” (Myśl chrześcijańska) i wydawnictwa „Al-Nasira”.

Obecnie jest przełożonym wspólnoty dominikańskiej w Bagdadzie. Zna język arabski, francuski, angielski i aramejski.

Po otrzymaniu święceń biskupich Yousif Thomas Mirkis będzie wspierał jako biskup pomocniczy patriarchę Kościoła chaldejskiego w Babilonie, Louisa Raphaëla I Sako i będzie arcybiskupem irackiego Kirkuku.

Za: www.dominikanie.pl