Home WiadomościZe Świata Dominikanki w Wilnie mają stronę internetową

Dominikanki w Wilnie mają stronę internetową

Redakcja

Dominikańskie mniszki z Wilna, żyjące na co dzień za klauzurą, założyły stronę internetową swojego klasztoru, aby umożliwić użytkownikom Internetu powierzanie intencji modlitewnych. Siostry chcą także poinformować Litwinów i Polaków o ich kontemplacyjnym sposobie życia.

„Zarówno nasza skromna strona internetowa, jak i dwujęzyczny profil na Facebooku ma służyć wszystkim, którzy chcieliby powierzyć naszej modlitwie siebie, swoich bliskich czy trudne życiowe sytuacje. Wierzymy, że nasze życie poświęcone modlitwie może owocować w życiu tych, którzy polecają się naszej modlitewnej opiece” – mówi jedna z sióstr.

Strona internetowa mniszek w Wilnie

Klasztor św. Józefa w Wilnie jest fundacją krakowskiego klasztoru mniszek, które w 1938 roku rozpoczęły życie zakonne w Wilnie. Po II wojnie światowej siostry zmuszone były do życia w rozproszeniu. Pracowały w różnych instytucjach, mieszkały w prywatnych mieszkaniach i spotykały się potajemnie na modlitwie i wspólnych rekolekcjach.

Dopiero po 1991 roku, kiedy Litwa odzyskała niepodległość, dominikanki mogły powrócić do regularnego życia zakonnego. Od 1996 roku mniszki mieszkają w klasztorze położonym w pięknej dzielnicy Wilna, na Antokolu.

Powstanie pierwszego klasztoru mniszek dominikańskich wiąże się z działalnością św. Dominika, który w 1206 roku zgromadził dziewięć kobiet nawróconych z herezji przy kościele Najświętszej Maryi Panny w Prouille na południu Francji.

W Polsce pierwsze klasztory mniszek powstały pod koniec XIII i w XIV wieku, początkowo w Poznaniu, Wrocławiu i Raciborzu. Obecnie w Polsce istnieją trzy klasztory mniszek Zakonu Kaznodziejskiego: w Świętej Annie, Krakowie i Radoniach. W 2007 roku mniszki obchodziły jubileusz 800-lecia istnienia swojego Zakonu.

Za: www.dominikanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda