Home WiadomościZe Świata Dzień Życia Konsekrowanego na Białorusi u Misjonarzy Świętej Rodziny

Dzień Życia Konsekrowanego na Białorusi u Misjonarzy Świętej Rodziny

Redakcja

Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego w Diecezji Mińsko-Mohylewskiej na Białorusi pod hasłem: “Co to jest tożsamość życia zakonnego? Zakonnicy zapleczem Diecezji Mińsko-Mohylewskiej” obchodzono 04.02.2013 r. w Dzierżyńsku u Misjonarzy Świętej Rodziny w parafii p.w. Św. Anny. Do Dzierżyńska przybyło blisko 60 zakonników i zakonnic z terenu Diecezji. Przybyłych gości w progach świątyni przywitał Ks. Ryszard Pierzchała MSF – proboszcz, a zarazem rektor domu zakonnego MSF w Dzierżyńsku.

Do wspólnej modlitwy zakonników zaprosił Metropolita Mińsko-Mohylewski J.E. Ks. Abp Tadeusz Kondrusiewicz. On też przewodniczył Mszy św. i wygłosił słowo Boże, w którym podkreślił znaczenie życia konsekrowanego w historii Białorusi. Zaznaczył, że do rozwoju kościoła niezmiernie przyczynia się bezinteresowna służba zakonników i zakonnic. W swym kazaniu J.E. Ks. Abp Tadeusz Kondrusiewicz wyraził głęboką wdzięczność i uznanie osobom konsekrowanym za ich wkład w odrodzenie kościoła na Białorusi, który przez trzy pokolenia cierpiał prześladowania.

Tradycyjnie w czasie Mszy św. osoby konsekrowane odnowiły śluby zakonne: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.

Na wspólnym spotkaniu konferencję ascetyczną dla zebranych wygłosił Ks. Adam Samsel – Misjonarz Świętej Rodziny, który oparł swoją wypowiedź na dokumentach Kościoła i nauczaniu papieży. W swym wystąpieniu przytoczył przykłady ze swej wieloletniej misyjnej pracy w Papui Nowej Gwinei. Podkreślił, że w życiu zakonnika i zakonnicy niezwykle ważną jest ścisła więź z Chrystusem. Życie zakonne jest darem, charyzmatem, który Bóg daje człowiekowi, by dzielił się nim z innymi. Poza tym podkreślił, że osoby konsekrowane winny dbać o to, by swoją postawą dawać dobry przykład, ponieważ jest to o wiele bardziej przemawiąjące do młodych ludzi, aniżeli realizacja licznych inicjatyw. Zachęcił osoby zakonne, by pamiętać o swojej tożsamości w Kościele: “przez konsekrację człowiek staje się nowym człowiekiem, wpatrzonym w Chrystusa. Bóg wzywa nas do kontynuowania misji Chrystusa, do tego, by Jezus stawał się obecny w świecie przez nasze życie i czyny”.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda