Home WiadomościZe Świata Dzień Życia Konsekrowanego na świecie

Dzień Życia Konsekrowanego na świecie

Redakcja

Z troską, ale i optymizmem patrzy na aktualny stan zakonów prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Abp João Braz de Aviz, który 18 lutego zostanie kardynałem, dzieli się swymi spostrzeżeniami w wywiadzie dla dziennika L’Osservatore Romano z okazji obchodzonego dziś Dnia Życia Konsekrowanego.

Były metropolita stolicy Brazylii zwraca uwagę, że malenie liczby osób konsekrowanych to zjawisko typowe dla Europy, ale także USA, Kanady i Australii oraz w pewnej mierze Ameryki Łacińskiej. Niedawny raport biskupów Francji stwierdza, że liczba zakonnic z 36 tys. spadła tam przez 10 lat do 6 tys. Wzrasta natomiast liczba konsekrowanych w Indiach czy Korei, a także w Afryce.

Według szefa dykasterii ds. zakonów trzeba dziś uzdrowienia relacji międzyosobowych w zakonnych wspólnotach. Wielu ludzi odchodzi z nich, bo nie czują się tam szczęśliwi. Gdy chodzi o ubóstwo, abp Braz de Aviz zauważa, że indywidualnie zakonnicy je zachowują, ale całe instytucje nie zawsze dają takie świadectwo. Jego zdaniem zakony, które mają zabezpieczenia finansowe na kontach bankowych, muszą umieć się dzielić ze wspólnotami bardziej potrzebującymi. Starzejący się zakonnicy nie powinni być separowani od reszty wspólnoty. Nie wystarcza zapewnienie im jak najlepszej opieki lekarskiej.

Niestety wspólnota zakonna często nie jest już rodziną, w której młodzi są bliscy starszym i widzą w nich źródło mądrości. To również martwi prefekta watykańskiej kongregacji. Natomiast z nutą optymizmu i zaufania Opatrzności nawiązuje on do historii księży marianów, których niedawno odwiedził. Przypomniał, że to zgromadzenie powstałe w XVII wieku w Polsce przed stu laty zamierało wskutek prześladowań. Żył już tylko jeden zakonnik, ale na dwa lata przed jego śmiercią trzech kandydatów złożyło śluby na jego ręce. Zgromadzenie odrodziło się i dziś znowu kwitnie.

Jakie ma znaczenie Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez bł. Jana Pawła II i obchodzony dziś już po raz 16.? Radio Watykańskie zapytało o to prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego.

„Ma on bardzo duże znaczenie, bo przypomina, że osoby konsekrowane powołane są do przeżywania szczególnych wartości, które należą do teraźniejszości ludzkiego życia, ale i do przyszłości – stwierdził w odpowiedzi abp Braz de Aviz. – Fakt, że są dziś na świecie osoby konsekrowane – jest ich milion trzysta tysięcy w ponad dwóch tysiącach zakonów i zgromadzeń – sprawia, iż stanowią one trwały punkt odniesienia w budowaniu Kościoła. Świat osób konsekrowanych przeżywa dziś trudności, ale też odkrywa na nowo swoje powołanie. Kościół zawsze będzie potrzebował osób konsekrowanych!”.

Dodajmy tu jeszcze, że po raz pierwszy w najnowszej historii odnotowano ostatnio w skali całego Kościoła pewien wzrost liczby kapłanów zakonnych. W 2010 r., jak podają opublikowane obecnie statystyki, było ich 135.227, czyli o 176 więcej, niż rok wcześniej. W tym samym czasie przybyło też zakonników nie-kapłanów, których jest o 436 więcej. Natomiast nadal odnotowuje się spadek liczby zakonnic, choć nie jest on już tak gwałtowny jak w poprzednich latach. Według najnowszych statystyk sióstr jest obecnie prawie 722 tys., podczas gdy w 2009 r. było ich o ponad 7 tys. więcej, mianowicie 729.371.

ak/ rv, or, romereports

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda