Home WiadomościZe Świata Eucharystia: komunia z Chrystusem oraz między nami

Eucharystia: komunia z Chrystusem oraz między nami

Redakcja

W Polsce w czwartek, 7 czerwca, obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, a już w niedzielę rozpoczyna się Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Dublinie.

„W świecie, który troszczy się zasadniczo tylko o życie doczesne, Eucharystia zaprasza nas do otwarcia serc z nadzieją na przyszłość, jaką Bóg przyobiecał” – to jedno z przesłań dokumentu przygotowującego do jubileuszowego, 50. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w stolicy Irlandii, Dublinie. Czytamy w nim również, że „wysiłek, aby żyć Ewangelią na co dzień, stanowi najlepsze przygotowanie do owocnego przeżywania Eucharystii i jej rozumienia”.

Pięćdziesiąty Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny odbędzie się w Dublinie w dniach 10-17 czerwca 2012 roku. Do Irlandii w imieniu Konferencji Episkopatu Polski pojedzie biskup łowicki Andrzej Dziuba.

Kongres Eucharystyczny jest świętem, podczas którego odbywają się seminaria, koncerty, warsztaty, wystawy, a przede wszystkim nabożeństwa eucharystyczne. Zorganizowane będzie m.in. sympozjum teologiczne w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II. 17 czerwca za pośrednictwem telewizji z uczestnikami Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Dublinie połączy się Ojciec Święty Benedykt XVI i przekaże im orędzie końcowe.

Hasło Kongresu brzmi: Eucharystia: „Komunia z Chrystusem oraz między nami”. Papieski Komitet Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych podkreśla, że „pojęcie komunii jest bardzo istotnym elementem ewangelizacji, czyli przekazu Dobrej Nowiny Jezusa Chrystusa”.

Kongresy eucharystyczne zostały zainicjowane w 1881 r. we Francji. Międzynarodowe Kongresy Eucharystyczne odbywają się co cztery lata na różnych kontynentach. Ich koordynacją zajmuje się Papieski Komitet Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych. W dokumencie przygotowanym na Kongres w Dublinie czytamy, że „wielu braci i sióstr w wierze, pochodzących z odległej Azji, Afryki, obu Ameryk, Oceanii oraz Europy, zgromadzi się na Kongresie Międzynarodowym, ubogacając swoją obecnością odkrywanie jedności i komunii przy całej tak wielkiej różnorodności wspólnoty Kościoła”.

Kongres Eucharystyczny w Dublinie zbiega się z uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną popularnie Bożym Ciałem. W wielu krajach uroczystość ta przeniesiona jest na niedzielę, w Polsce – podobnie jak w Watykanie – obchodzi się ją w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Wiąże się ona z procesją z Najświętszym Sakramentem ulicami miast i wiosek do czterech ołtarzy, przy których czytane są Ewangelie.

(md © Biuro Prasowe KEP 2012)

Więcej na: www.episkopat.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda