Home WiadomościZ kraju Płyta z pieśniami o Matce Bożej

Płyta z pieśniami o Matce Bożej

Redakcja

„Nieskalana” – to tytuł płyty z pieśniami o Matce Bożej, która na zakończenie najbardziej maryjnego miesiąca – maja wydała Fundacja Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

Wśród 14 utworów znajdujących się na płycie znalazły się znane pieśni do Najświętszej Maryi Panny oraz części stałe mszy świętej. Nagranie zarejestrowano w 1997 roku w refektarzu klasztoru dominikanów w Krakowie.

„Jest to bez wątpienia jedno z pierwszych nagrań związanych z odnową muzyki liturgicznej, która miała miejsce w latach 90. w dominikańskich klasztorach. Ciekawie jest spojrzeć na wydarzenia sprzed kilkunastu lat teraz, gdy już wiemy, co zdarzyło się później i dokąd nas to, przynajmniej na razie, doprowadziło” – mówi Mateusz Solarz, producent płyty.

Na płycie znalazły się m.in. kompozycje André Gouzes’a, Jacka Gałuszki i Jacka Sykulskiego. Do repertuaru, obok czterogłosowych opracowań tradycyjnych utworów maryjnych, włączono religijne pieśni renesansowe.

„W obu tych repertuarowych uzupełnieniach wyraźne jest dążenie do uhonorowania tradycji, do zwrotu w stronę naszych korzeni. Zupełnie, jakbyśmy nie wyobrażali sobie stworzenia w liturgii jakości zupełnie nowej, kompletnie od zera” – zaznacza Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Okładka płyty „Nieskalana” przedstawia detal z obrazu „Niepokalane Poczęcie” z 1769 roku słynnego włoskiego malarza Giambattisty Tiepolo, który znajduje się w zbiorach Museo Nacionale del Prado w Madrycie.

„Obraz ten stać się może wspaniałym komentarzem do treści modlitw i pieśni Kościoła. Zarówno chrześcijański Wschód, jak i Zachód ma uświęcone tradycją teksty, będące sumą zachwytów, by nie rzec komplementów, pod adresem Bożej Rodzicielki” – mówi historyk sztuki, Aleksandra Brandys.

„Wydało się nam potrzebnym podkreślenie misji Maryi, zapowiedzianej już w Księdze Rodzaju. Czasem, kładąc nacisk na matczyną delikatność i troskę Maryi, zdarza się nam zapomnieć o jej potędze i majestacie” – dodaje Mateusz Solarz.

Płytę można kupić w księgarniach na terenie całego kraju, a także zamówić z wysyłką w dowolne miejsce, także za granicę, na stronie www.sklep.liturgia.dominikanie.pl. Na tej samej stronie można także posłuchać fragmentów wszystkich utworów z płyty.

sz/dominikanie.pl

Więcej na: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda