Home WiadomościZe Świata Filipiny: 40. rocznica obecności Zakonu OFMConv

Filipiny: 40. rocznica obecności Zakonu OFMConv

Redakcja

W dniach 23-24 sierpnia 2019 r. kustodia prowincjalna Niepokalanego Poczęcia i bł. Bonawentury z Potenzy wspominała 40. rocznicę obecności Zakonu na Filipinach. Z tej okazji odbyła się uroczystość w klasztorze św. Antoniego z Padwy w Dolores (Samar Wschodni). Program wybrany na obchody był zgodny z wizją i działaniami kustodii oraz decyzjami podjętymi podczas ostatniej kapituły kustodialnej.

23 sierpnia seminarium na temat zmian klimatycznych i encykliki papieża Franciszka poświęconej trosce o nasz wspólny dom, Laudato si’, poprowadziła Mylene SALUTA z Fellowship on Care of Creation Association Incorporated (FCCAI). FCCAI współpracuje z kustodią w celu stworzenia „wspólnoty ziemskiej”, która wprowadzi w życie duchowość szanującą przyrodę i pomagającą rybakom i rolnikom z tego obszaru. Po seminarium niektórzy świeccy i zakonnicy zastosowali w praktyce to, czego się dowiedzieli, biorąc udział w sprzątaniu wybrzeża.

Pierwszy dzień zakończył się Mszą św. dziękczynną, której przewodniczył nowo wyświęcony kapłan: fr. Lorenzo AVELINO. Wśród koncelebransów było kilku zakonników i wikariusz parafii św. Joachima. Po Mszy św. miało miejsce tradycyjne ucałowanie rąk nowo wyświęconego kapłana oraz odbyła się agapa.
Cały dzień 24 sierpnia poświęcony był misji medycznej i stomatologicznej prowadzonej przez „Mission of Love”, czyli grupę lekarzy wolontariuszy, dentystów, pielęgniarzy i świeckich, będących przyjaciółmi i współpracownikami kustodii. W ciągu dnia przejechali około 900 kilometrów i pomogli 825 osobom. Niektórzy z nich to lokalni mieszkańcy, inni pochodzą z pobliskich miast.

Kulminacją dnia była Msza św., której przewodniczył bp Crispin VARQUEZ, biskup Borongan. Koncelebrowało dziesięciu kapłanów. W swojej homilii kustosz prowincjalny, fr. Francis Wictor MATEO, podkreślili rolę świętych Bartłomieja Apostoła, Franciszka z Asyżu i Antoniego z Padwy w ukazaniu drogi do Chrystusa poprzez ich słowa i dzieła.

Dwudniowe obchody były możliwe dzięki aktywnemu udziałowi miejscowej wspólnoty (fr. Josel MARTINEZ, fr. Joachim PAZ, fr. Timothy NAVARRO i fr. Paulo DIMZON). Braciom z klasztoru pomagali członkowie Rycerstwa Niepokalanej (z siedzibą w Dolores i pod kierownictwem Rebecca T. ENRIQUEZ), były burmistrz miasta, liczni inni współbracia i współpracownicy świeccy.

Kustodialne biuro ds. komunikacji
Fot. fr. Eduardus Yohanes PADIYANA i fr. Elia PANTORILLA

Za: www.ofmconv.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda