Franciszek polecił ogłoszenie heroiczności cnót siostry, która była nazywana „Aniołem Auschwitz”

Papież Franciszek polecił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ogłoszenie heroiczności cnót służebnicy Bożej siostry Angeli Marii Cecylii Autsch, niemieckiej zakonnicy ze zgromadzenia Trynitarek Z Walencji, która zginęła w 1944 r. w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenu.

Przez współwięźnów nazywana była „Aniołem Auschwitz”. Urodziła się 26 marca 1900 r w Röllecken w Westfalii jako Maria Cäcilia Autsch. W 1933 r. wstąpiła do zgromadzenia Trynitarek z Walencji w klasztorze w Mötz w Tyrolu. Przybrała imię Angeli Marii od Najświętszego Serca Jezusowego. Po aneksji Austrii przez nazistowskie Niemcy w 1938 r. została poddana ostrym represjom. Reprezentując chorą przełożoną sprzeciwiła się próbom wywłaszczenia klasztoru, a Hitlera nazywała „plagą Europy”. To był wystarczający powód dla nazistów by ją aresztować 12 sierpnia 1940 r. za „obrazę führera” i „działania przeciwko siłom zbrojnym”.

Ryzykowała, by pomagać potrzebującym

Była jedną z pierwszych sióstr zakonnych, które znalazły się w kobiecym obozie koncentracyjnym w Ravensbrück. W 1942 r. została przewieziona do obozu zagłady w Auschwitz. Mimo nieludzkich warunków siostra Angela starała się, aby jej „wiara i zakonna duchowość stała się rzeczywistością wyzwalającej miłości”.

Ryzykując życiem, wykorzystywała swoją pracę w obozowym szpitalu, aby potajemnie rozprowadzać lekarstwa wśród najbardziej potrzebujących. Później będąc odpowiedzialną za podział racji żywnościowych i pralnię starała się chronić bezbronne kobiety od największych upokorzeń, zapewniając im wodę, mydło i czyste ubrania.Siostra Angela zmarła na atak serca 23 grudnia 1944 r. Jej ciało spalono w krematorium w Auschwitz.

Ocaleni nazwali ją „Aniołem Auschwitz”, dzięki któremu „pośród strasznej nędzy wyrosła wyspa czułości i przyjaźni”. Jej proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym prowadzony przez archidiecezję wiedeńską rozpoczął się w 1990 r., a zakończył w 1996 r. Akta procesowe zostały przesłane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

KAI/ed

Za: www.deon.pl