Watykan: promulgacja dekretów o heroiczności cnót

W czasie audiencji dla prefekta Kongregacji ds. Kanonizacyjnych Papież Franciszek upoważnił tę Kongregację do promulgowania dekretów dotyczących heroiczności cnót 12 Sług Bożych, wśród nich kard. Augusta Hlonda.

Kard. Hlond żył w latach 1881-1948. Był kolejno prowincjałem salezjanów, biskupem katowickim, arcybiskupem gnieźnieńsko-poznański, a następnie gnieźnieńsko-warszawskim. Od 1927 r. był członkiem kolegium kardynalskiego. Jest współzałożycielem zgromadzenia chrystusowców, które zajmuje się duszpasterstwem Polaków na obczyźnie.

Heroiczność kard. Hlonda wyrażała się przede wszystkim w jego zaufaniu Bogu i Maryi, a zarazem w stałym i dokładnym wypełnianiu swoich obowiązków – uważa ks. prof. Stanisław Wilk, historyk Kościoła.
 
Do jego zasług należy niewątpliwie zjednoczenie Kościoła wokół osoby Prymasa, rozwój Akcji Katolickiej a także utworzenie administracji kościelnej na ziemiach odzyskanych. Bez tego – jak podkreśla ks. prof. Wilk – działalność Kościoła w tym regionie Polski byłaby bardzo trudna czy w ogóle niemożliwa. Przede wszystkim jednak swoją postawą rzutował na przyszłość powojennego Kościoła w Polsce.

Kardynał Prymas Wyszyński mówił bardzo wyraźnie, że wszystko co czyni, wziął z serca umierającego prymasa – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. prof. Wilk. – Zawierzenie Matce Bożej, nawet planowanie tej wielkiej nowenny, to wszystko było już omawiane czy w jakiś sposób rozważane wcześniej i kard. Wyszyński kontynuował to, co Hlond zamierzał.

Obok promulgowania dekretu dotyczącego heroiczności cnót Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda Stolica Apostolska wydała 11 innych dekretów. Dotyczą one heroiczności cnót 7 mężczyzn i 4 kobiet. Wśród nich jest czworo Włochów: kapłan diecezjalny Enrico Mauri, założyciel zgromadzenia zakonnego; ks. Pietro Ucelli, misjonarz w Chinach; ks. Pio Dellepiane, wielki promotor modlitwy dzieci oraz s. Maria Edvige Zivelonghi, której przesłaniem duchowym jest całkowite powierzenie się Bogu, naśladując z radością Jezusa i Maryję.

Ponadto kolumbijski biskup Miguel Angelo Builes, założyciel kilku zgromadzen zakonnych; francuski kapłan Jean-Baptiste Berthier, założyciel zgromadzenia zakonnego; urodzony w Niemczech ks. Wilhelm Eberschweiler, jezuita; Amerykanin Norbert McAuliffe, brat Instytutu Braci Najświętszych Serc Jezusa i Maryi; hiszpańska zakonnica Franciszka od Ran Jezusa; mniszka dominikańska z Argentyny Eleonora od Matki Najświętszej; a także zmarła w obozie koncentracyjnym w Birkenau niemiecka zakonnica Angela Maria od Serca Jezusowego.

Za: Vatican News