Home WiadomościZe Świata Franciszek ponownie odwiedzi Asyż we wrześniu?

Franciszek ponownie odwiedzi Asyż we wrześniu?

Redakcja

deon.plW drugiej połowie września Franciszek ponownie zawita do Asyżu, tym razem w związku z organizowanym tam przez rzymską Wspólnotę św. Idziego międzynarodowym i międzyreligijnym spotkaniem w intencji pokoju. Zapowiedział to w krótkiej rozmowie z włoską stacja TV2000 imam Perugii – Abdel Qader Moh’d, który spotkał się z papieżem podczas jego niedawnego pobytu w mieście św. Franciszka 4 sierpnia.

Przywódca muzułmański przypomniał, że w dniach 18-20 września odbędzie się w tym małym miasteczku włoskim tradycyjne już spotkanie modlitewne przedstawicieli różnych religii, tym razem pod hasłem „Pragnienie pokoju. Religie i Kultury w Dialogu”. Wydarzenie to, organizowane przez Wspólnotę św. Idziego, w tym roku we współpracy z franciszkańskimi rodzinami zakonnymi i diecezją asyską, odbędzie się w mieście św. Franciszka dla upamiętnienia 30. rocznicy pierwszego takiego spotkania, zwołanego tam przez św. Jana Pawła II w dniu 27 października 1986.

Przedstawiając program przyszłego spotkania na konferencji prasowej 20 lipca w Perugii przewodniczący Wspólnoty Marco Impagliazzo podkreślił, że jest ono „niezbędne” zwłaszcza dziś, gdy „istnieje wielkie pragnienie pokoju, pochodzące od ubogich, ofiar terroryzmu i wojen trwających w wielu częściach świata”. „Chcemy być ich głosem” – dodał mówca. Zaznaczył, że uczestnicy przyszłego spotkania w Asyżu przybędą tam nie po to, aby świętować 30. rocznicę „wielkiej modlitwy, które zapragnął Jan Paweł II, ale aby obchodzić nowe wydarzenie z tymi wszystkimi, którzy w tych dniach wyruszyli wraz z nami w drogę, aby budować pokój”.

Za ponad miesiąc w mieście św. Franciszka spodziewany jest udział ponad 400 wysokich przedstawicieli życia religijnego i publicznego, aby „pokazać wszystkim, że religie nie są obojętne wobec tego krzyku narodów, aby odciąć się od głosicieli nienawiści, pracując na rzecz integracji, będącej kluczem do obrony naszych społeczeństw przed przemocą” – oznajmił Impagliazzo. Zapowiedział, że w otwarciu spotkania wezmą udział udział m.in. prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i filozof Zygmunt Bauman. Wśród gości tego wydarzenia będą ponadto – oprócz papieża – liczni kardynałowie katoliccy i patriarchowie Kościołów wschodnich, arcybiskup Canterbury Justin Welby, Żydzi z Europy i Izraela, muzułmanie z rektorem kairskiego Uniwersytetu al-Azhar szejkiem Abd al-Hajem Azabem na czele, przedstawiciele religii azjatyckich oraz świata kultury z krajów dotkniętych wojnami, jak Syria czy Nigeria i władz włoskich.

Na konferencji prasowej głos zabrali także biskup Asyżu – Domenico Sorrentino i burmistrz tego miasta Stefania Proietti.

Istniejąca od 1968 rzymska Wspólnota św. Idziego organizuje co roku modlitewne spotkania międzynarodowe i międzyreligijne w intencji pokoju w różnych miastach Włoch i innych krajów, m.in. dwukrotnie w Polsce: w Warszawie (1989) i Krakowie (2009). Dwa pierwsze takie wydarzenia odbyły się w Rzymie w latach 1987 i 1988, po czym pierwsze poza Włochami zwołano do stolicy Polski w związku z 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Bodźcem do organizowania ich było I spotkanie w intencji pokoju na świecie z udziałem przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii, nie tylko światowych, ale także lokalnych i plemiennych, zwołane przez św. Jana Pawła II do Asyżu 27 października 1986.

KAI/psd

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda