Franciszek uczcił bł. Junipera Serrę w Kolegium Północnoamerykańskim

deon.plPrzed wrześniową wizytą na Kubie i w Stanach Zjednoczonych papież odwiedził dzisiaj Kolegium Północnoamerykańskie w Rzymie, gdzie odprawił Mszę św. i spotkał się z seminarzystami.

W sposób szczególny Ojciec Święty uczcił apostoła Kalifornii, bł. Junipera Sierrę (1713-1784), którego kanonizuje podczas wizyty w USA. Papieska wizyta odbyła się w ramach dnia refleksji na temat: „Brat Juniper Serra: apostoł Kalifornii, świadek świętości”.

Zwracając się do księży i seminarzystów Franciszek wezwał ich do misjonarskiego stylu życia. – Życie brata Junipero jest przykładem misyjnego zapału, nabożeństwa do Maryi i świadectwem świętości. Pasja głoszenia Ewangelii doprowadziła go do porzucenia domu, rodziny, uniwersytetu i swojej wspólnoty franciszkańskiej. Był całkowicie przeniknięty duchem Ewangelii a ożywiało go pragnienie głoszenia Dobrej Nowiny – powiedział papież w kazaniu i dodał: „Taka gorliwość prowokuje nas”.

– Zastanawiam się, czy dzisiaj jesteśmy w stanie, z taką samą wspaniałomyślnością i taką samą odwagą postępować za wezwaniem Boga, który nas zaprasza, abyśmy wszystko pozostawili i poszli za Nim, aby Go odnaleźć w obliczu ubogich, by głosić Go tym, którzy nie znają Chrystusa i nie czują się ogarnięci Jego miłosierdziem – mówił papież.

Franciszek zachęcał aby świadectwo hiszpańskiego misjonarza było wezwaniem do udziału w misji kontynentalnej w Ameryce. Przypomniał, że bł. Junipero zawierzył swoje misyjne zaangażowanie Najświętszej Maryi Pannie a wizerunek Matki Bożej z Guadalupe był obecny na misjach, które założył wzdłuż wybrzeża Kalifornii. – Od tego czasu Matka Boża z Guadalupe została właściwie patronką całego kontynentu amerykańskiego. Jej wizerunku nie można oddzielić od serca Amerykanów – zaznaczył papież.

Franciszek nazwał przyszłego świętego jednym z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych” i „opiekunem hiszpańskojęzycznych katolików w USA”. – Bł. Junipero Serra stoi w jednym rzędzie z wieloma innymi świętymi kobietami i mężczyznami, którzy działali w Ameryce – powiedział papież i wymienił m. in. sługę Bożego abp. Oscara Arnulfo Romero, św. Juana Diego i św. Kateri Tekakwithę.

– Niech porywczy wiatr świętości przemierza obie Ameryki przed Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia – powiedział Franciszek.

Było to pierwsze kolegium , jakie papież Franciszek odwiedził od początku swego pontyfikatu. Kolegium zamieszkiwane przez kleryków i księży studiujących w Wiecznym Mieście, znajduje się na wzgórzu Janikulum, kilkaset metrów od Watykanu.

Bł. Juniper Serra urodził się w 1713 r. na Majorce a zmarł 28 sierpnia 1784 r. w San Carlos Borromeo de Carmelo w Kaliforni. Ten hiszpański franciszkanin uważany jest za założyciele dzisiejszej metropolii kościelnej San Francisco.

Podczas swej podróży do Stanów Zjednoczonych papież zamierza 23 września br. w Waszyngtonie kanonizować bł. Junipera Sierrę.

W lipcu br. Franciszek odwiedzi Ekwador, Boliwię i Paragwaj. Natomiast we wrześniu papież uda się na Kubę i do Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmie udział w Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii oraz m. in. odwiedzi siedzibę ONZ w Nowym Jorku.

 KAI/ptt

Za: www.deon.pl