Home WiadomościZe Świata Franciszkanie troszczą się o zdrowie Indian z Pariacoto

Franciszkanie troszczą się o zdrowie Indian z Pariacoto

Redakcja

“Już od dłuższego czasu nie było żadnych wieści z Pariacoto. Przeżywaliśmy – zresztą jak cały świat – czas pandemii, który ciagle trwa. Na misji w Pariacoto, jak to też zauważają miejscowi wierni, dzięki wstawiennictwu błogosławionych Męczenników przeżyliśmy ten czas w miarę spokojnie” – pisze o. Rafał Dryjański, misjonarz z Pariacoto.

Było sporo osób zakażonych (nas, misjonarzy, również wirus nie ominął), ale zdecydowana większość przeszła chorobę łagodnie. Jako Pariacoto byliśmy też jedną z pierwszych gmin (wiosek) z całego Peru, do której dotarły szczepionki. Pomimo wielu ograniczeń udało się nam kontynuować pracę duszpasterską i socjalną w parafii.

Kontynuując misję bł. Zbigniewa

W czasie pandemii skoncentrowaliśmy się również na sprawach związanych ze zdrowiem. Pariacoto stawowi centrum życia dla wielu wiosek. Do najbliższego ośrodka zdrowia (w miarę odpowiednio wyposażonego) jest 60 km – do miasta Casma albo 90 km do miasta Huaraz. Widząc ogromne braki w naszym małym ośrodku zdrowia w Pariacoto, zdecydowaliśmy się kontynuować misję bł. Zbigniewa (“doktorka” – jak nazywali go miejscowi). W porozumieniu z dyrektorem ośrodka, pomogliśmy w zorganizowaniu kampanii badania poziomu cholesterolu i hemoglobiny, zakupując odpowiedni sprzęt do tego typu badań.

Następnie przekazaliśmy sterylizator do przyrządów medycznych. Widząc, jak wiele dzieci i dorosłych, nie leczy zębów, postanowiliśmy pomóc w zakupie nowego i nowoczesnego fotela dentystycznego (poprzedni nie nadawał się już do użytku). Rozmawiając z panią doktor o potrzebach i trudnościach, z jakimi borykają się medycy nie tylko pracując w Pariacoto, ale również odwiedzając wioski rozsiane po Andach, pojawiła się potrzeba zakupu przenośnego aparatu do USG.

Trzeba przyznać, że był to dość ambitny plan – koszt takiego sprzętu jest wysoki. Po niemal dwóch latach szukania darczyńców i odkładania pieniędzy udało się nam zrealizować cel. Zakupiliśmy przenośne USG, aby mogło też służyć do badań w odległych wioskach. Na poczatek planowane są kampanie badań dla wszystkich kobiet w ciąży.

Z innych aspektów życia i zdrowia, warto wspomnieć, że w naszej misji rozpoczęliśmy uprawy ekologiczne warzyw. Staramy się przy tym, działaniami profilaktycznymi wpajać dzieciom jak ważne jest uprawianie i spożywanie warzyw – ale to juz jest temat na inny artykuł.

Z błogosławieństwem Bożym i modlitwą przy grobie Błogosławionych Męczenników, Michała i Zbigniewa, dziękujemy wszystkim, którzy wspierana naszą misję w Pariacoto.

Franciszkanie z Pariacoto
o. Rafał i o. Alan

Za: www.misje.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda