Home WiadomościZe Świata O. Jerzy Kraj OFM: spodziewamy się, że wizyta papieża zwróci uwagę na Cypr i jego problemy

O. Jerzy Kraj OFM: spodziewamy się, że wizyta papieża zwróci uwagę na Cypr i jego problemy

Redakcja

Ekumenizm i wyzwania stojące przed cypryjskim społeczeństwem mają być głównym tematem wizyty papieża Franciszka w dniach 2-4 grudnia, powiedział w rozmowie w Nikozji z niemiecką agencją katolicką KNA wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy na Cyprze o. Jerzy Kraj. Polski franciszkanin ma również nadzieję, że będzie to impuls do większego wsparcia międzynarodowego.

„Mamy nadzieję, że zostanie dostrzeżona nasza sytuacja”, dodał i określił trwający od 1974 roku podział polityczny wyspy jako ranę. Coraz trudniej jest dostrzec proces pojednania Brakuje bezpośrednich rozmów czy dialogu między stronami konfliktu. Wyspa stoi również w obliczu wielkich wyzwań związanych z dużą liczbą migrantów i uchodźców, wyliczał o. Kraj.Zwrócił też uwagę, że „Cypr zajmuje pierwsze miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę migrantów przypadających na jednego mieszkańca”.

Kościół udziela pomocy i stara się znaleźć rozwiązania, np. poprzez Caritas, powiedział wikariusz patriarszy. Jednocześnie nakreślił pozytywny obraz współistnienia ekumenicznego i islamsko-chrześcijańskiego na podzielonej wyspie. Pomijając kilku prawosławnych „twardzieli”, stosunki między grecką większością prawosławną a ormiańską mniejszością prawosławną, rzymskokatolicką i maronicką są dobre. Ponadto Kościoły starają się wnieść konstruktywny wkład w rozmowy pokojowe. Chcą pokazać, „że dialog jest możliwy”, podkreślił franciszkański zakonnik. Zwrócił uwagę, że konflikt cypryjski nie jest konfliktem religijnym, ale politycznym,, a religia jest w nim wykorzystywana.

Pod względem politycznym wyspa jest podzielona od 1974 roku. Większa część południowa jest rządzona przez Republikę Cypryjską, podczas gdy część północna znajduje się pod kontrolą Tureckiej Republiki Cypru Północnego, która jest uznawana jedynie przez Turcję.

Spośród około 900 tys. mieszkańców Republiki Cypru 80 proc. przyznaje się do chrześcijaństwa. Większość z nich (około 80 proc.) to członkowie autokefalicznego Kościoła prawosławnego Cypru. Z kolei wśród około 300 tys. stałych mieszkańców i przybyszów na Cyprze Północnym chrześcijanie stanowią najwyżej jeden procent, a przeważająca większość to muzułmanie.

Ojciec Jerzy Kraj z Zakonu Braci Mniejszych (OFM) został w 2013 roku wikariuszem łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla Cypru. Wcześniej przez wiele lat pracował w franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie. Urodził się 5 sierpnia 1960 roku w Zakliczynie. W wieku 19 lat wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Odbył studia teologiczne w Studium Theologicum Jerosolymitanum w Ziemi Świętej i w 1986 roku w Jerozolimie przyjął święcenia kapłańskie. Jest specjalistą w dziedzinie teologii moralnej. W 1998 roku obronił doktorat na Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie. Następnie prowadził prace naukowo-dydaktyczne w franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. Jest uznawanym felietonistą, korespondentem radiowym i telewizyjnym, fotografem-dokumentalistą, poliglotą. W Nikozji jest gwardianem klasztoru Świętego Krzyża i duszpasterzem Polaków na Cyprze.

ts (KAI) / Nikozja
KAI

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda