Home WiadomościZe Świata Franciszkanie: dojrzewanie misji w Ugandzie

Franciszkanie: dojrzewanie misji w Ugandzie

Redakcja

Tegoroczne wydarzenia w naszej misji w Ugandzie zapiszą się na stałe w kronikach historycznych naszego zakonu.

W sobotę 19 sierpnia br.Steven Lumbuye złożył swoje wieczyste śluby zakonne. Jest on pierwszym ugandyjczykiem, który na zawsze związał się z zakonem franciszkańskim przez śluby zakonne posłuszeństwa, czystości i ubóstwa. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo, gdzie posługują Franciszkanie z Polski. Br.Seven pochodzi z parafii Matugga, drugiej co do kolejności powstania misji fraciszkańskiej w Ugandzie, a studia teologiczne odbywa w naszym seminarium w Krakowie.

Kościół katolicki jako pierwszy zakładał przyklasztorne szkoły, szpitale, uniwersytety i inne dzieła socjalne służącę społeczeństwu. Tak jest do dzisiaj szczególnie w krajach rozwijających się, gdyż państwa, w których służą misjonarze, nie są jeszcze w stanie zapewnić wszystkim opieki medycznej i edukacji na dobrym poziomie. Średnia długość życia w Ugandzie to 50 lat. System ubezpieczeń społecznych jest bardzo słabo rozwinięty. To znaczy, że usługi medyczne w szpitalach i przychodniach są pełnopłatne. Jeżeli kogoś nie stać na opłacenie szpitala i operacji to umiera np. na zapelenie wyrostka robaczkowego. Kiedy pytam się przed pogrzebem bliskich zmarłego jaka była przyczyna śmierci, najczęściej odpowiadają, że zmarł z powodu gorączki. Niewyleczona malaria, zapalenie płuc czy grypa i jej skutki stają się w tych warunkach śmiertelnie niebezpieczne. Widząc te ogromne potrzeby również w naszej parafii w Matugga rozpoczęliśmy budowę szpitala, który będzie służył lokalnej społeczności. Dzięki wsparciu ludzi dobrej woli z Polski i innych krajów chcemy, żeby ludzie żyjący w pobliżu misji prowadzonych przez Kościół mieli łatwiejszy dostęp do medycyny.

W tym roku nasza misja będzie przeżywała inne ważne wydarzenia świadczące o rozwoju misji. W październiku zostanie konsekrowany nowo wybudowany kościół w sanktuarium w Munyonyo oraz erygowany nowy klasztor. W tym to klasztorze będzie się też mieścił dom formacyjny, postulat dla braci, którzy chcą rozpocząć franciszkańskie życie zakonne z Ugandy, Kenii i Tanzanii.

Niech dobry Bóg błogosławi wszystkim, którzy wspierają duchowo i materialnie misję w Ugandzie.

o. Adam Klag OFMConv. Uganda – Matugga.

Ofiary na rozwój sanktuarium w Ugandzie można wpłacać na konto:
Pekao S.A. 31 1240 4432 1111 0000 4732 4970 PLN, Z dopiskiem: UGANDA MISJA MATUGGA
PROWINCJA ŚW. ANTONIEGO I BŁ. JAKUBA, 31-539 Kraków, ul Żółkiewskiego 14  

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda