Home WiadomościZe Świata Kapucyni: Projekt Europa – spotkanie w Lourdes

Kapucyni: Projekt Europa – spotkanie w Lourdes

Redakcja

W dniach od 21 do 25 lipca 2017 roku w cieniu groty Massabielle w Lourdes (Francja) odbyło się spotkanie Braci Kapucynów dotyczące tak zwanego „Projektu Europa”. Projekt ten stawia sobie za cel swego rodzaju odnowę życia Zakonu w Europie Środkowej i Północnej.

 

W czasie spotkania zebrani bracia, którzy już uczestniczą w tym projekcie, dzielili się zdobytymi wcześniej doświadczeniami. Sam projekt jest realizowany od kilku lat dzięki wrażliwości na rozwój charyzmatu ze strony Ministra Generalnego Zakonu br. Mauro Jöhri. Bezpośrednio towarzyszy temu oddelegowany Radny Generalny br. Pio Murat wraz z komisją.

W czasie tego spotkania, powołana Komisja mogła wsłuchać się, preferując formę dzielenia braterskiego, w doświadczenia braci, żyjących na co dzień w następujących wspólnotach tego typu funkcjonujących na kontynencie europejskim: Clermont Ferrand i Lourdes (Francja), Kilkenny (Irlandia), Antwerpia (Belgia) oraz Spello (Włochy). W klimacie szczerego dzielenia się życiem Komisja była w stanie odkryć, że wspólnoty te stanowią prawdziwą „sieć charyzmatyczną” wewnątrz Zakonu, nie jako wspólnoty odmienne, ale wspólnoty braci, pragnących odnowionego życia charyzmatem, dzięki łasce Boga, której udziela nam przez swego Ducha dzisiaj.

W tym samym kontekście, 24 lipca, biskup diecezjalny Tarbes Lourdes, J.E. Nicolas Brouwet podczas Mszy św. w Bazylice NMP Różańcowej, oficjalnie powitał nową wspólnotę braci kapucynów (przynależącą do projektu), która już od paru miesięcy zamieszkuje w Lourdes. Biskup podkreślił w homilii, że specyfiką życia i apostolatu kapucynów jest ewangeliczne życie braterskie w ubóstwie i małości. Równocześnie zwrócił się do braci z wezwaniem, aby właśnie te wartości przekazywali w służbie na rzecz pielgrzymów przybywających do Lourdes.

Na zakończenie Eucharystii biskup, ciesząc się z przybycia nowych braci, pobłogosławił specjalnym błogosławieństwem trzech braci, którzy rozpoczęli to nowe doświadczenie. Ponadto dla kapucynów sanktuarium Lourdes jest obecnie miejscem szczególnym, gdyż to właśnie z tym miejscem związane jest świadectwo świętości dwóch naszych współbraci: czcigodnego br. Giacomo z Balduina (1900–1948), zmarłego w Lourdes i pochowanego tutaj, którego proces beatyfikacyjny jest w toku oraz sługi Bożego br. Marie Antoine de Lavaur (1855–1907), który był wielkim apostołem sanktuarium w Lourdes oraz organizatorem procesji eucharystycznych a także znanych do dziś procesji ze świecami tzw. ”aux flambeaux”.

Artykuł i zdjęcia: ofmcap.org

Za: www.kapucyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda