Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Fossanova: Przesłanie z Peru

Franciszkanie – Fossanova: Przesłanie z Peru

Redakcja

W pierwszą niedzielę czerwca wspólnota franciszkańska w Fossanova we Włoszech gościła o. Jarosława Wysoczańskiego, asystenta generalnego do spraw misji. Przywiózł on i przedstawił wystawę poświęconą męczennikom z Peru, Sługom Bożym: o. Zbigniewowi Strzałkowskiemu i o. Michałowi Tomaszkowi.

O. Jarosław wygłosił na wszystkich mszach św. okolicznościowe kazania, w których przybliżył parafianom i sympatykom franciszkańskiego kościoła postacie męczenników oraz obecną sytuację misji franciszkańskich w Peru.

Po Mszach św. przy okazji przedstawiania i rozdawania książeczki poświęconej Sługom Bożym, spotkał się o osobami uczęszczającymi do opactwa.

Zarówno wystawa jak i kazania o. Jarosława spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających i uczęszczających do kościoła.

Klasztor w Fossanova jest jedynym na terenie Włoch obsługiwanym przez zakonników z krakowskiej prowincji Franciszkanów. Historia miejsca sięga swoimi korzeniami czasów imperium rzymskiego. Jeszcze dzisiaj widoczne są pozostałości willi rzymskiej, która w dużej części posłużyła jako baza do zbudowania przez benedyktynów pierwszego opactwa w stylu romańskim, znanego już w 529 roku. Opactwo to, pod wezwaniem św. Stefana, zostało później rozbudowane przez cystersów, którzy osiedlając się tutaj około 1135 roku przekształcili je w potężne centrum życia duchowego, intelektualnego i gospodarczego. Imiona znamienitych gości jak Innocenty III czy Tomasz z Akwinu, który tutaj spędził ostatnie dni swojego życia, są tego najlepszym dowodem.

o.Krzysztof Śmigielski / zdjęcie: br.Marek Marciniak

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda