Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Ratingen: Podziękowania i powitania

Franciszkanie – Ratingen: Podziękowania i powitania

Redakcja

Tegoroczne święto parafialne (Farfest) w Ratingen w Niemczech (1-2 września) przebiegało pod znakiem podziękowań dla świeckich i duchownych.

Prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz wręczył nagrody prowincji dwóm zasłużonym Niemcom, którzy od początku obecności polskich franciszkanów na terenie miasta, ofiarnie ich wspierają. Erwin Schimmeck i Herbert Leineweber pomagają zakonnikom we wszelkich pracach związanych z obsługą techniczną klasztoru i kościoła, w pracach konserwacyjnych i remontowo-budowlanch.

Panowie, oprócz otrzymania statuetki św. Franciszka z Asyżu, zostali wpisani do Księgi Dobrodziejów Prowincji. (Franciszkanie co miesiąc w swoich klasztorach sprawują msze św. za swoich darczyńców. Dla żywych proszą o błogosławieństwo Boże, dla zmarłych – o życie wieczne).

Podczas tegorocznego „Farfest-u” prowincjał, a także proboszcz, rada parafialna i wierni podziękowali ustępującemu przełożonemu klasztoru o. Adamowi Stasickiemu i wikariuszowi parafii o. Witoldowi Żorawowiczowi za pełną poświęcenia pracę przy klasztorze i kościołach.

Przy okazji uroczyście powitano nowego gwardiana o. Dariusza Zająca, wikariusza parafii o. Piotra Kotwicę i neoprezbitera o. Andrzeja Łanieckiego, który na miejscu przygotowuje się do posługi wiernym języka niemieckiego. Obecnie służy coraz większej grupie Polaków, korzystających z posługi braci w Ratingen.

Po mszy św. wierni spotkali się w ogrodzie klasztornym na grillu, połączonym ze sprzedażą pamiątek z Ameryki Południowej. Całkowity bowiem dochód z tej aukcji zostanie przekazany na franciszkańskie misje w Montero (Boliwia) i Chimbote (Peru).

Polscy franciszkanie w Ratingen są od 26 lat. To najstarsza obecność na terenie Niemiec zakonników z Krakowa. Bracia pracują na terenie miasta przy trzech kościołach i w szpitalu.

Ponadto krakowscy franciszkanie są także w Blieskastel, Bogenbergu, Neustadt/WN i Ludwigshafen-Oggersheim.

jms

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda