Home WiadomościZe Świata Franciszkanie. Świątecznie w Munyonyo

Franciszkanie. Świątecznie w Munyonyo

Redakcja

Uganda. “Perła Afryki”. Piękni ludzie, miejsca i wydarzenia. Jeszcze do tego Sanktuarium Ugandyjskich Męczenników w Kampala-Munyonyo. Franciszkanie. Służba. Świąteczny czas. Da się to wszystko jakoś powiązać w całość, kiedy ma się na myśli ostatnie wydarzenia w Munyonyo. A było ich całkiem sporo…

W piątym dniu Oktawy Bożego Narodzenia, w wigilię Niedzieli Bożej Rodziny, przybyło do naszego sanktuarium aż czterdzieści cztery zaręczone pary, które tego dnia ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Ich przysięgę małżeńską przyjmował oraz uroczystą Eucharystię w intencji nowożeńców celebrował sam arcybiskup kampalskiej archidiecezji Cyprian Kizito Lwanga.

Ta coroczna ceremonia zaślubin tym razem miała swoje miejsce właśnie w Munyonyo, z czego jesteśmy niezwykle dumni, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że święty Andrzej Kaggwa, który jest pochowany tutaj, wziął pierwszy katolicki ślub na ugandyjskiej ziemi. 

Rekordowe małżeństwa

Podczas ceremonii można było dostrzec przejęcie i wzruszenie na twarzach niemłodych już nowożeńców. Wielu z nich, mając bardzo skromne środki finansowe, nie mogłoby sobie pozwolić na “wystawny” ślub i wesele. Stąd archidiecezja wychodzi na przeciw tym parom, które chcą powiedzieć sobie sakramentalne “tak”, a często tłumaczą się brakiem funduszy na ślub, organizując raz w roku ceremonię zaślubin i drobne przyjęcie weselne. Tego dnia, ale o różnych porach, w naszym sanktuarium połączyło się węzłem małżeńskim w sumie czterdzieści siedem par, co jest niekwestionowanym rekordem w kronikach parafialnych. 

Oktawa Bożego Narodzenia się jeszcze nie skończyła, a swoje “pięć minut” miały również dzieci naszej parafii. W Niedzielę Bożej Rodziny celebrowana była specjalna msza święta z aktywnym udziałem najmłodszych. Później zaplanowano dla nich niebywałe atrakcje i zabawy.

Dzieci mogły doświadczyć: jazdy na wielbłądzie, poskakać na trampolinie, wejść do dmuchanego zamku, pomalować buzie oraz skorzystać z animowanych zabaw i tańców. Swoje miejsce w programie zarezerwował sobie Santa Claus (na razie taki strój mamy św. Mikołaja), który rozdawał dzieciom cukierki oraz nagrody. Radości było co niemiara, a i rodzice się dobrze bawili. Już czekamy na następny rok.

Sylwester w Munyonyo

Jakby tego było mało… Świętowanie, to świętowanie. Nie mogło się obyć bez zorganizowanego sylwestra na świeżym powietrzu. W Munyonyo, rzecz jasna. W kulminacyjnym punkcie tego wydarzenia, żartobliwie mówiąc, “służby porządkowe doliczyły się o północy, w ciemnościach rozświetlanych fajerwerkami, około 4 tysięcy gapiów”. Oczywiście sylwestrowy program był o wiele bogatszy niż dziesięciominutowy “Fireworks”.

Co jeszcze złożyło się na tę noc? Koncert uwielbienia; niezwykle pouczające konferencje, prowadzone przez duchownych i świeckich; świadectwa Bożego działania w małżeństwie; koncert Gospel lokalnego artysty… Z duchowego punktu widzenia to właśnie Eucharystia była centralnym momentem tego całonocnego spotkania, a i doświadczenie Bożego miłosierdzia w sakramencie pojednania też było mocną stroną tego noworocznego wydarzenia. Bogu niech będą dzięki za ten czas.

“Come&See – Przyjdź&Zobacz”

W Psalmie 42. czytamy: “Głębia przyzywa głębię hukiem wodospadów”. Można odnieść wrażenie, że “Boża głębia” w miejscu męczeństwa ugandyjskich świętych “przyzywa głębię” młodych Ugandyjczyków do oddania swojego życia na wyłączną służbę Panu. Jako franciszkanie posługując w tym miejscu dajmy im możliwość, aby rozeznać swoje życiowe powołanie poprzez rekolekcje “Come&See – Przyjdź&Zobacz”.

Kilka dni spędzonych w klasztorze pozwala, aby co nieco dowiedzieć się o św. Franciszku, zakonie i programie klasztornego dnia. Na początku tego roku (1-5 stycznia 2019) przybyło do nas 16 młodzieńców, aby w naszej franciszkańskiej wspólnocie doświadczyć owej “Bożej głębi”. 

Nasza wspólnota składa się z trzech polskich braci misjonarzy i 17 braci postulantów z Kenii, Tanzanii i Ugandy. Kończąc tę częśc tekstu o świętowaniu w Munyonyo, zacytujmy fragment Psalmu 133: “O jak dobrze i miło, gdy bracia mieszkają razem” lub inne tłumaczenie “żyją w zgodzie”.

Franciscan Youth Camp 2019

To coroczne wydarzenie możemy porównać do Franciszkańskiego Spotkania Młodych, które odbywa się w Polsce. Jest to spotkanie, na które przybywa młodzież z naszych parafii w Kakooge, Matugga i Munyonyo i nie tylko. Miesiąc przed i po Bożym Narodzeniu to czas głównych wakacji dla uczniów i studentów, stąd też jest to odpowiedni moment, aby zaprosić młodych na Youth Camp w drugim tygodniu stycznia. Mimo, że frekwencja jest dziesięciokrotnie niższa niż na FSMie w Kalwarii Pacławskiej, to idea spotkania pozostaje ta sama: pozwolić Bogu się znaleźć i wraz z młodymi poszukać odpowiedzi na najgłębsze egzystencjalne pytania. 

Tematem przewodnim tegorocznego Youth Camp w Kakooge było Franciszkowe pytanie: “Lord, what do you want me to do?”, to znaczy: “Co chcesz Panie, abym uczynił?”. Młodzi Ugandyjczycy w czasie tego “świętowania” mogli wysłuchać konferencji o tematyce franciszkańskiej, obejrzeć franciszkańskie filmy, dyskutować w małych grupach dzielenia, doświadczyć rywalizacji w rozgrywkach sportowych i  – co najważniejsze- spotkać się z Panem w sakramentach i adoracji. 

Misje. No cóż? Dużo się dzieje. Czas szybko mija. Kilka “urywków z naszego życia” zanotowanych. “Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na żniwo swoje”. Stąd polecamy się…, za nami też proście…

Piotr Mpiima Dąbek OFMConv
Kampala-Munyonyo

Za: misje.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda