Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Taszkient: Od ciekawości do Kapłaństwa

Franciszkanie – Taszkient: Od ciekawości do Kapłaństwa

Redakcja

Kilkanaście lat temu w ręce młodego Uzbeka Siergieja Fedorova wpadła codzienna gazeta, w której wyczytał, że w stolicy ich kraju, w Taszkiencie został poświęcony kościół katolicki. Z czystej ciekawości – bo był niewierzący – poszedł go zobaczyć. I tak został przy franciszkanach. W niedzielę 17 czerwca – po wieloletniej formacji i studiach w Polsce – przyjął święcenia kapłańskie.

Co go przekonało do polskich zakonników? – pytamy. „Fascynacja ich stylem życia, modlitwą wspólnotową” – odpowiada. I przypomina szczegóły: „Była msza święta. Po niej doszedł do mnie o. Stanisław Rochowiak. Pierwsza rozmowa, pierwsze spotkanie, pierwsze zaproszenie do grupy młodzieżowej, działającej przy kościele. Później pierwsza wizyta w klasztorze, w której odbywa się dzień skupienia dziesięciu zakonników z całego Uzbekistanu”.

Święceń Uzbekowi udzielił jedyny w tym kraju biskup o. Jerzy Maculewicz OFMConv.

„Wydarzenie to posiada symboliczne znaczenie. To nie tylko pierwszy franciszkanin pochodzący z tego azjatyckiego i muzułmańskiego kraju, ale także pierwsze powołanie kapłańskie w miejscowym Kościele” – zauważa wikariusz krakowskiej prowincji franciszkanów o. Piotr Stanisławczyk.

Z tej racji do Taszkientu przybyli przedstawiciele wspólnot katolickich ze wszystkich miejsc kraju – Samarkandy, Buchary, Fergany i Urgencza, a uroczystość została wpisana w program dorocznego Spotkania Katolików (15 – 17 czerwca).

Na święcenia przybyli również krewni i przyjaciele nowo wyświęconego, członkowie zarządu krakowskiej prowincji, do której należy misja, współbracia z roku studiów, a nawet miejscowy biskup luterański.

„Warto nadmienić, że w tym roku przypada także setna rocznica podjęcia budowy taszkienckiego kościoła” – dodaje zastępca prowincjała.

Podczas nabożeństwa o. Siergiejowi został wręczony krzyż misyjny.

Franciszkanie w Uzbekistanie są od 1991 roku. W 2005 roku misja została ogłoszona administraturą apostolską, a na jej czele stanął bp Jerzy Maculewicz OFMConv.

Zakonnicy mieszkają w czterech miastach: w Taszkiencie, Samarkandzie, Ferganie, i Bucharze.

Uzbekistan jest krajem w Azji Środkowej. W XIV w. chan Uzbek (stąd nazwa) zjednoczył różne szczepy i stworzył jedno państwo, które w XVI i XVIII w. ponownie rozpadło się na kilka chanatów. W połowie XIX w. państewka te podbiła Rosja. Po rewolucji bolszewickiej Uzbekistan stał się republiką Związku Radzieckiego. Po rozpadzie ZSRR Uzbekistan uzyskał niepodległość.

To największe państwo w Azji środkowej pod względem liczby mieszkańców, jest ich ponad 27 mln. Jest wielonarodowe, o zróżnicowanej strukturze narodowościowej i religijnej.

Około 90 proc. deklaruje przynależność do islamu. Spośród chrześcijan najwięcej jest tam wyznawców prawosławia i protestantyzmu. Kościół katolicki liczy około 500 wiernych.

jms

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda