Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Uganda: Co nowego w Kakooge

Franciszkanie – Uganda: Co nowego w Kakooge

Redakcja

franciszkanie.plIntensywnie pracowali krakowscy franciszkanie w ugandyjskiej misji w Kakooge. Dokonaniami tego okresu dzieli się przełożony misji, o. Bogusław Dąbrowski OFMConv.

W lipcu zakupiliśmy dla naszej szkoły „Technichal Institute” do departamentu rolniniczego 10 krów mlecznych za pieniądze otrzymane od Caritasu z Padwy. Ponadto organizujemy zbiórke na zakup dalszych zwierząt: kóz, świń i kur.

W sierpniu przybył do misji Andrzej Rzepecki, ktory rozpoczął projekt wymiany rur w 60 studnich w naszej parafii. Projekt jest przeprowadzany przez jego fundację INNOVAID, a pieniądze pozyskał od polskiego rządu. Odpowiedzialnym za projekt jest proboszcz parafii Kakooge o. Marek Warzecha.

We wrześniu do Kakooge przybyli Anna Siedlik – położna i instrumentariuszka oraz Ewa Piekarska – koordynator projektu dotyczacego  opieki nad matką i dzieckiem poprzez wdrożenie programu mobilnej kliniki w 15 wioskach w dystrykcie Nakasangola. Dzięki wizytom w wioskach woluntariuszki udzieliły konsultacji  położniczych i przeszkoliły „Village Health Team” w 15 wioskach z zakresu higieny, edukacji medycznej, opieki nad ciężarną matką i noworodkiem, zapobiegania chorobom zakaźnym oraz dotyczące programu szczepień ochronnych dla dzieci. Sala porodowa została wyposażona w nowoczesne łóżko ginekologiczne i narzędzia, a ambulans i punkty medyczne w wioskach w zestawy porodowe i zestawy pierwszej pomocy. Ponadto zakwalifikowano 30 pacjentów pediatrycznych do operacji przepuklin.

W ramach tej samej akcji PMM na przełomie września i października do Kakooge przyleciały chirurg Renata Popik z anestezjologiem Justyną Leszczuk. Lekarki przeprowadziły 30 operacji przepuklinowych u dzieci. W listopadzie do lokalnego personelu ośrodka zdrowia dołączą z Polski  lekarz pediatra Maria Gruba i lekarz rodzinny Jacek Szewczyk. W ramach powierzonych im zadań będą konsultacje lekarskie dzieci i kobiet w ciąży oraz przyszłych matek, przy współudziale lokalnego personelu. Ten projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Za projekt w Kakooge odpowiedzialnym jest o. Bogusław Dąbrowski.

Z okazji święta św. Franciszka rozdaliśmy 200 kocy najmłodszym dzieciom ze szkoły podstawowej św. Judy w Kakooge. Orgaznizatorami akcji zbierania kocy była fundacja INOVAID. Właścicielami jej są Małgorzata i Andrzej Rzepeccy.  Pracuje w niej również Ania Musiał, która wcześniej przebywała w tej szkole jako woluntariuszka i nauczycielka języka angielskiego.W akcje zaangażowali się również: Szkoła Podstawowa Niepubliczna im. Izaaka Newtona w Przemyślu, Życie Podkarpackie, drużyna futbolu amerykańskiego „Przemyśl Bears” i ks. Szyszko z parafii Nowogardu.

Przełożony misji w Kakooge o. Bogusław Dąbrowski

Więcej (zdjęcia) na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda