Home WiadomościZe Świata Franciszkanie – Uganda: Przygotowania do wizyty Papieża w Munyonyo

Franciszkanie – Uganda: Przygotowania do wizyty Papieża w Munyonyo

Redakcja

OFMConvTrwają przygotowania do papieskiej wizyty w Munyonyo. Tam m.in. uda się Papież Franciszek podczas swojej podróży apostolskiej do Afryki planowanej na koniec listopada. Ojciec Święty odwiedzi wówczas Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską. 

Wizyta w Ugandzie związana jest z 50-rocznicą kanonizacji męczenników, którzy zginęli w Ugandzie w latach 1885-1887. Papież Franciszek, po oficjalnych przywitaniach na lotnisku i wizycie w pałacu prezydenckim  w Entebbe, rozpocznie wizytę w Ugandzie w miejscu najmłodszej obecności krakowskiej prowincji Franciszkanów– na przedmieściach Kampali, w dzielnicy Munyonyo.

Munyonyo jest miejscem, w którym w 1886 roku Król Mwanga podjął decyzje o zabiciu chrześcijan. Św. Andrzeja, Św. Denisa (Dionizy) oraz Mukasa Muse (Anglikanin) zgładzono. Pozostali przyszli męczennicy zostali związani oraz zaprowadzeni do miejscowości Namugongo oddalonej ok 40 km, gdzie spalono ich żywcem.

Kanonizacja Męczenników Ugandy w 1964 roku w Rzymie oraz późniejsza pierwsza w sub-saharyjskiej Afryce wizyta Papieża (Pawła VI) stały się okazją do wybudowania Sanktuarium w Namugongo, do którego corocznie napływają miliony pielgrzymów. Munyonyo zostało jednak zapomniane. Dopiero w 2013 roku, w odpowiedzi na zaproszenie Księdza arcybiskupa Kampali Cypriana Kizito Lwanga, duszpasterstwa w Munyonyo podjęli się Franiciszkanie.  W wynajętych dwóch pokojach w Kampali zamieszkali o. Marian Gołąb oraz o. Adam Klag, którzy podjęli się zadania odnowy zapomnianego Sanktuarium.

W przeciągu dwóch ostatnich lat opracowana została koncepcja budowy nowego sanktuarium, a do finansowania budowy kościoła zobowiązała się Archidiecezja Kampala. Sanktuarium budowane jest, jako wotum wdzięczności za 50 lat kanonizacji męczenników.

Po trzech miesiącach budowy, kościół na obecnym etapie jest już zadaszany. Wiadomo już, że 27 listopada, kamień węgielny (z grobu Św. Franciszka z Asyżu) umieszczony w kościele w Munyonyo poświęci Papież Franciszek. W wieczornym, niemal godzinnym programie Papież spotka się również z katechistami oraz nauczycielami, których patronem jest św. Andrzej Kaggwa.

Na koniec wizyty w Munyoyno Papież Franciszek podleje sadzonki drzew, które później trafią do rożnych katolickich oraz anglikańskich sanktuariów.

Papieska wizyta w Kenii, Ugandzie i Centralnej Republice Afryki potrwa od 25 do 26 listopada bieżącego roku.

o. Adam Klag OFMonv., Uganda – Munyonyo

Zobacz więcej zdjęć na: Radio Maryja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda