Galerie portalu zyciezakonne.pl: Albania – Berat

Berat (także: Berati, gr. Βεράτι, Verati) – miasto w środkowej Albanii, nad rzeką Osum, ok. 45 tys. mieszkańców. Ośrodek turystyczny i kulturalny; miasto-muzeum, zwane – ze względu na charakterystyczne usytuowanie na stoku wzgórza „miastem tysiąca okien”. W 2008 roku organizacja UNESCO umieściła Berat na liście światowego dziedzictwa przez rozszerzenie dodanego w 2005 roku wpisu o mieście Gjirokastra.

Założone w głębokiej starożytności i zamieszkane przez Ilirów miasto, w II w. p.n.e. zostało zdobyte przez Rzymian i nazwane Antipatrea. W okresie panowania bizantyjskiego miasto nosiło nazwę Pulcheriopolis i było siedzibą biskupa. W IX w. zostało zdobyte przez wojska bułgarskie, wtedy także zmieniono nazwę miasta na Beligrad (‚Białe Miasto’), z czego drogą późniejszych zmian fonetycznych powstała nazwa współczesna.

Miasto słynie z licznych zabytków, należą do nich: średniowieczna bizantyjska twierdza, z wieloma chrześcijańskimi świątyniami, meczet (wybudowany w 1493 r., z freskami pochodzącymi z XVIII w). Działa tu także muzeum ikon, prezentujące m.in. dzieła miejscowego ikonopisa, mistrza Onufrego.

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ZDJĘĆ