Jasna Góra: Dni Skupienia Sióstr Pielęgniarek

Doroczne Dni Skupienia Sióstr Pielęgniarek trwają na Jasnej Górze w dniach 11-13 września. Tematem spotkania są słowa: „W trosce o odnowę ducha nadziei i uzdrowienia”. Siostry na co dzień posługują w szpitalach, domach opieki i placówkach zdrowotnych. Coroczne jasnogórskie spotkanie jest dla nich okazją do wymiany doświadczeń, ale także nabraniem sił do dalszej, niełatwej posługi osobom cierpiącym.

Dni Skupienia rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej odprawiona we wtorek o godz. 13.30. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

homilii abp Wacław Depo podzielił się z wiernymi swoim przeżyciem osobistym sprzed wielu lat, kiedy z grupą studentów Duszpasterstwa Akademickiego z Radomia był w Zakopanym i został zaproszony do prewentorium dla dzieci i młodzieży. Arcybiskup spotkał tam chłopca, który przywołał go do siebie. Dziewięcioletni Robert siedzący na wózku inwalidzkim zwrócił się do abp Depo słowami „niech Jezus księdza błogosławi”. „Ugięły mi się nogi, chwyciłem Roberta za głowę, ucałowałem i powiedziałem ‘ja tego nie zapomnę do końca życia, że mi pobłogosławiłeś, mnie księdza, od strony swojego ołtarza, jakim jest ten wózek’ – wspomniał metropolita – Przypominam to sobie i wam, żeby nigdy nie stawiać sobie granicy, kto więcej daje, a kto więcej otrzymuje. Te błogosławiące ręce Jezusa są nad nami, jak w domu, są swoistym dachem nad nami i to jest powód naszej radości i naszej nadziei w każdym rodzaju służby, w kapłaństwie, w zakonie, w życiu konsekrowanym różnego stopnia, w domu rodzinnym, we wspólnocie małżeńskiej, czy nawet we wspólnocie z innymi ludźmi poprzez samotność. Dlatego prosimy Maryjo Matko nadziei złożonej w Chrystusie, bądź z nami na drogach naszej codzienności, naszej służby Chrystusowi w braciach i siostrach potrzebujących pomocy i uproś nam ducha Bożego dla świadectwa miłości”.

Po Mszy św. w Kaplicy św. Józefa odbyło się oficjalne powitanie i wprowadzenie w Dni Skupienia. Spotkanie poprowadziła s. Cecylia Falkowska, opiekunka KSM z ramienia WPŻZZ. Siostry wzięły również udział w konferencji abp Wacława Depo pt.: „Istotne problemy nurtujące Kościół i środowiska zakonne”, oraz s. Leticji Niemczury, przewodniczącej Konsulty WPŻZZ pt.: „Moc wiary – w realizacji powołania siostry pielęgniarki”.

W środę siostry uczestniczyły w konferencji bp Stefana Regmunta pt.: „Aspekty etyczno prawne w opiece psychiatrycznej”, oraz w dwóch konferencjach mgr Andrzeja Mieleckiego: „Funkcjonowanie społeczne osób z zaburzeniami psychicznymi” oraz „Zaburzenia odżywiania – tło społeczne; Zaburzenia afektywne – tło społeczne, symptomatologia; Dobre praktyki na podstawie działań Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich”. W czwartek siostry uczestniczyć będą również w konferencji o. Aleksandra Posackiego pt.: „Egzorcyzm czy terapia”.

S. Beata Zofia Hajko, albertynka jest przewodniczącą Komisji Służb Medycznych przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Zapytana, dlaczego w tym roku na konferencjach omawiano temat zaburzenia odżywiania, siostra odpowiada: „Wynika to z dzisiejszych sytuacji, gdzie bardzo dużo słyszy się na temat zaburzeń odżywiania, nieraz są to celowe zaburzenia, mamy również kontakt z wieloma chorymi z rodzinami i ten temat przewija się”.

Siostry pielęgniarki każdy Dziń Skupienia rozpoczynają Mszą św.w Kaplicy Cudownego Obrazu. W środę porannej Eucharystii przewodniczył bp Stefan Regmun, natomiast w czwartek Mszę św. odprawi o. Aleksander Posacki, jezuita.

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/ es 

Za: www.jasnagora.com