Home WiadomościZ kraju 120 lat Werbistów w Nysie

120 lat Werbistów w Nysie

Redakcja

W niedzielę 8 września rozpoczęły się obchody 120 rocznicy obecności werbistów w Nysie. Potrwają do 16 września. Uroczystości zbiegają się z odpustem parafii Matki Bożej Bolesnej.

W czasie obchodów zaplanowano między innymi prezentacje filmów misyjnych, sesje naukowe, 8 Misyjny Zjazd Dzieci, Czuwanie Misyjne Młodych i wiele innych atrakcji.

Dom misyjny św. Krzyża w Nysie rozpoczął działalność w 1892 roku, zaledwie 7 lat po otwarciu pierwszego Domu Misyjnego w Steylu nad Mozą. Był pierwszym domem misyjnym werbistów na terenie ówczesnych Niemiec.

Po drugiej wojnie światowej i zmianie granic w Europie Środkowej Nysa znalazła się na terenie Polski i Dom św. Krzyża stał się własnością Polskiej Prowincji Werbistów.

Obchody jubileuszu 120 rocznicy obecności werbistów w Nysie rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, której przewodniczył Abpa Kard. Henryk Gulbinowicz. W ciągu kolejnych dni werbiści zapraszają na 17.30 na prezentacje filmów misyjnych, po których misjonarze pracujący w różnych krajach odprawią msze święte.

W czwartek, 13 września, odbędzie się sesja Naukowa pod tytułem „Dom św. Krzyża w Nysie (1872-2012) – Dzień dzisiejszy osadzony w bogatej przeszłości”, a po niej w pobliskim klasztorze Sióstr Klauzurowcyh otwarta zostanie wystawa misyjna. Wieczorem natomiast zaplanowano Dzień Fatimski.

W piątek , 14 września, przypada uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej okazji werbiści zapraszają na uroczystą mszę świętą jubileuszową, której przewodniczył będzie bp Jan Kopiec.

W sobotę, 15 września, odbędzie się 8 Zjazd Misyjny Dzieci, w czasie którego odbęda się spotkania grup kontynentalnych, gry i zabawy, loteria z nagrodami i wiele innych atrakcji. Wieczorem natomiast, w niedalekim Domu Dobrego Pasterza rozpocznie się Misyjne Czuwanie Młodych.

W samo południe, w niedzielę, 16 września, werbiści zapraszają na mszę święto odpustową parafii Matki Bożej Bolesnej, po której odbędzie się festyn parafialny.

Więcej na: www.werbisci.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda