Galerie portalu zyciezakonne.pl: Boliwia – Sanktuarium Copacabana

Miasteczko Copacabana leży nad jeziorem Titicaca na wysokości ponad 3 800 metrów. W centrum miasteczka znajduje się sanktuarium Matki Bożej, gdzie czczona jest XVI wieczna figura, zwaną Dziewicą z Copacabany. Jej twórcą był wedle podania Indianin Tito Yupanqui. Żył on w latach 1551 – 1608, a swoje dzieło wykonał już po złożeniu ślubów w zakonie augustianów. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny.

W sanktuarium po przeciwnej stronie głównego ołtarza z figura Maryi znajduje się pomieszczenie w którym Indianie palą świece a z wosku malują na ścianach swoje pragnienia i marzenia. Na przykład malują woskiem to o co proszą Matkę Bożą.

Nuestra Senora z Copacabana przyciąga Indian z całego Altiplano. W sanktuarium prowadzonym przez boliwijskich franciszkanów odbywają się często barwne procesje ze śpiewem i sypaniem kwiatów. Miasteczko jest pełne straganów i miejsc przygotowanych dla pielgrzymów.

Matka Boska z Copacabany jest nie tylko patronką Boliwii, ale jest czczona w całej Ameryce Południowej. Znana dzielnica Rio de Janeiro wzięła swoja nazwę od wybudowanej w XIX w. kaplicy, do której sprowadzono z Boliwii kopię figury Dziewicy z Copacabany.

KLIKNIJ, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII ZDJĘĆ