Home WiadomościZe Świata Z Gargano do Gatowo – wmurowanie kamienia węgielnego

Z Gargano do Gatowo – wmurowanie kamienia węgielnego

Redakcja

Kamień węgielny z Groty Objawień św. Michała Archanioła na Górze Gargano, który w 2013 roku rektor sanktuarium ks. Władysław Suchy podarował grupie pielgrzymów z Białorusi, został w niedzielę 1 października br. wmurowany przez pomocniczego biskupa mińsko-mohylewskiej archidiecezji Jurija Kasabudskiego pod nową świątynię w Gatowo na Białorusi.

Kościół nosi tytuł Księcia Wojsk Anielskich, a opiekę duszpasterską w parafii od ponad 12 lat sprawują księża michalici. Reprezentował ich na uroczystości przełożony wspólnoty terytorialnej na Białorusi ks. Marian Chamienia, ale byli także inni współbracia: ks. Stanisław Pytel z Wasyliszek i ks. Giennadij Kucharewicz z Mińska.     

Uroczystość rozpoczęła się po południu, dokładnie w Godzinie Miłosierdzia. Ks. Biskup celebrował Mszę św. na ołtarzu usytuowanym na schodach głównego wejścia powstającej świątyni, a wespół z nim 11 kapłanów. Podczas Eucharystii dwanaście osób z parafii przyjęło sakrament bierzmowania. Zwracając się w homilii do licznie zebranych wiernych bp Jurij mówił o konieczności żywej wiary: Uczucia mijają, a tak naprawdę liczy się postawa, decyzja by wiernie trwać przy Bogu. W codziennym, sumiennym wypełnianiu woli Stwórcy, uciekajcie się do pomocy waszego Patrona. Zachwyt Bogiem daje siłę, by nigdy Go nie zdradzić, a wiara staje się radosna i odważna.

Dary ofiarne przyniosły do ołtarza dzieci, które w tym roku katechetycznym przyjmą pierwszy raz Pana Jezusa w Eucharystii.

Po Komunii świętej, z prośbą o poświęcenie kamienia, zwrócił się do ks. Biskupa proboszcz parafii ks. Krzysztof Poświata. Przypomniał, że na Gargano znajduje się napis: „Tu, gdzie pękła skała, będą pękały kamienne, ludzkie serca, by pojednać się z Bogiem” i wyraził nadzieję, że także to miejsce na białoruskiej ziemi stanie się małym Gargano, bo tylko poznanie miłości Boga i życie w przyjaźni z Nim daje sens naszej wędrówce i wysiłkom. Po poświęceniu kamienia, dekret w języku łacińskim, odczytał kanclerz kurii ks. Dzimitrij Puchalski, po czym został on podpisany przez ks. Biskupa i wszystkich kapłanów oraz wmurowany razem z węgielnym kamieniem w ścianę kościoła. Sam kamień umieszczony jest w tablicy z brązu, na której znajdują się napisy w języku białoruskim: „Święty Michale Archaniele, Książę wojsk anielskich! Zanieś nasze prośby do Boga i wyproś nam Jego miłosierdzie” oraz „KAMIEŃ WĘGIELNY Z GROTY OBJAWIEŃ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA NA GÓRZE GARGANO (WŁOCHY) POŚWIĘCONY I WMUROWANY PRZEZ BISKUPA JURIJA KASABUDSKIEGO. 1 X 2017 Roku”.

Po hymnie Te Deum¸ słowa podziękowania do głównego celebransa, wszystkich kapłanów, sióstr zakonnych (była s. Eligia z Szydłowic i s. Antonina z Wasyliszek), architekta Michaiła Kaleczyca, budowniczych, Ofiarodawców i wszystkich zebranych na uroczystości skierowała Alena Zacharewicz, przewodnicząca rady parafialnej.

Ta piękna, duchowa uczta zakończyła się pasterskim błogosławieństwem i wspólnym zdjęciem ks. Biskupa z bierzmowanymi, po czym wszyscy przeszli do Centrum Pastoralnego „Michael”, gdzie miał miejsce krótki program artystyczny w wykonaniu „dużych i małych” parafian. Specjalnie na tę okazję zmontowany film obrazował niektóre wydarzenia z życia naszej wspólnoty, a Tania i Paweł zaśpiewali uroczą piosenkę, dedykowaną wszystkim dotychczasowym proboszczom w Gatowie. A na koniec? Oczywiście – agapa, czyli „słodki stół”. Ktoś z uczestników uroczystości, wracając już do domu, powiedział: To był bardzo ciepły dzień, bo choć na zewnątrz panował chłód, zapłonęły nasze serca. Bogu na chwałę.

Julia Piermiakova

Za: www.michalici.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda