Home WiadomościZe Świata Generał jezuitów Adolfo Nicolás rezygnuje

Generał jezuitów Adolfo Nicolás rezygnuje

Redakcja

deon.plPrzełożony generalny zakonu jezuitów, o. Adolfo Nicolás kończy 29 kwietnia 80 lat i zgodnie ze złożoną wcześniej zapowiedzią, w październiku br. przejdzie na emeryturę. Odbędzie się kongregacja generalna Towarzystwa Jezusowego, która wybierze jego następcę.

Adolfo Nicolás Pachón urodził się 29 kwietnia 1936 r. w Palencii w Hiszpanii. W 1953 r. wstąpił do nowicjatu jezuitów prowincji Toledo. W 1960 r. uzyskał w Madrycie licencjat z filozofii, a w latach 1964-68 studiował teologię w Tokio. Tam też w 1967 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Po studiach na rzymskim Uniwersytecie Gregoriańskim, w 1971 r. podjął pracę profesora teologii na jezuickim Sophia University w Tokio. W latach 1978-84 pracował w Manili na Filipinach. Po 1991 r. był kolejno rektorem scholastykatu w Tokio, przełożonym prowincji japońskiej Towarzystwa Jezusowego i moderatorem konferencji jezuitów wschodniej Azji i Oceanii. W 2008 r. został wybrany przełożonym generalnym zakonu.

Towarzystwo Jezusowe, założone w 1534 r. przez św. Ignacego Loyolę, liczy obecnie 18,5 tys. członków. Przełożeni generalni zakonu zawsze pełnili swój urząd dożywotnio. Dopiero poprzednik o. Nicolasa, o. Peter-Hans Kolvenbach, jako pierwszy w 2008 r. zrezygnował z tej funkcji w związku z ukończeniem 80. roku życia (po 25 latach jej pełnienia). Zrobił to za zgodą papieża Benedykta XVI. Wcześniej, w 1983 r., z funkcji przełożonego generalnego odszedł także o. Pedro Arrupe, który po wylewie był sparaliżowany i nie mógł mówić – można było komunikować się z nim jedynie spojrzeniem i uściskiem dłoni.

Pełny tekst listu Ojca Adolfo Nicolása, Przełożonego Generalnego Towarzystwa Jezusowego do całego Towarzystwa, w którym poinformował o swojej decyzji:

Drodzy Współbracia.
Pax Christi

Minęło już kilka lat od mojego wyboru na Przełożonego Generalnego Towarzystwa, a ja sam właśnie skończyłem 78 lat. Patrząc w przyszłość, doszedłem do przekonania, że powinienem podjąć konieczne kroki, zmierzające do przedstawienia Kongregacji Generalnej mojej rezygnacji.

Po uprzednim uzyskaniu wstępnej aprobaty moich asystentów ad providentiam oraz po poinformowaniu o tym Jego Świątobliwości Papieża Franciszka, podjąłem formalne konsultacje z asystentami ad providentiam i z prowincjałami, jak tego wymaga nasze prawo (Normy Uzupełniające Konstutucji Towarzystwa Jezusowego 362). Rezultat tych konsultacji pozwala mi iść w kierunku zwołania Kongregacji Generalnej.

Po przedyskutowaniu tych spraw z moją Konsultą, pisząc ten list chcę poinformować całe Towarzystwo, że pod koniec bieżącego roku zwołam 36. Kongregację Generalną, która odbędzie się w ostatnich miesiącach 2016 roku.

Zatem Spotkanie Prowincjałów, wcześniej zaplanowane na styczeń 2015 roku w Yogyakarcie i zwołane 12 marca br. (2014/3), zostaje odwołane.

Prośmy Matkę Dobrej Drogi, aby wraz ze swym Synem wyruszyła wraz z Towarzystwem w drogę rozeznawania, które właśnie teraz podejmujemy.

Wasz w Panu
Adolfo Nicolás SJ
Przełożony Generalny

Rzym, 20 maja 2014 r.

KAI/jm

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda