Home WiadomościZe Świata Gotowe do misji w Ghanie

Gotowe do misji w Ghanie

Redakcja

W domu generalnym Nazaretanek w Rzymie zakończyły swoje przygotowanie do misji w Ghanie trzy Siostry: S. Daria Romanek i S. Daniela Gwiżdż z prowincji krakowskiej i S. Paula Kozłowska z prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

W rozpoczętym we wrześniu 2016 roku programie przygotowania misyjnego znalazła się miesięczna odnowa, intensywny kurs języka angielskiego, poznanie historii, religii i kultury Ghany, historii naszej misji w tym kraju, a także doświadczenie życia w nazaretańskiej wspólnocie w Rzymie, w sercu Kościoła. Program przygotowała S. Helen Tereba, asystentka generalna, odpowiedzialna za misję w Ghanie.

Wszystkie Siostry zgodnie przyznały, że najważniejszym momentem tego przygotowania było spotkanie z Papieżem Franciszkiem w czasie audiencji środowej, w dniu 17 maja. Dzięki staraniom Siostry Zyty Dziąg, przełożonej domu generalnego, Siostry otrzymały specjalne bilety, które zapewniły im nie tylko miejsce w sektorze obok Papieża, ale i chwilę indywidualnej rozmowy. W czasie krótkiego spotkania Siostry powiedziały, że jadą na misje do Ghany i poprosiły o błogosławieństwo ich misyjnych krzyży, co Papież uczynił z ogromną radością!

W niedzielę, 28 maja, w czasie Nieszporów w kaplicy generalatu, odbyła się ceremonia posłania misyjnego nowych Misjonarek. Ceremonii przewodniczył Arcybiskup Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski. Wśród gości byli również: O. Giuseppe Fanelli OSJ, Ks. Mariusz Świder oraz wspólnota domu macierzystego Zgromadzenia z S. Goretti Komońską, przełożoną Prowincji Jezusa Dobrego Pasterza.

Słowa Ewangelii czytanej tego dnia, kiedy Kościół obchodził uroczystość Wniebowstąpienia, były jak najbardziej odpowiednie na tę ceremonię. Do nich odniósł się Arcybiskup Krajewski w swoim słowie skierowanym do Sióstr w czasie Nieszporów.

W czasie ceremonii Matka Jana Zawieja, przełożona generalna, podkreśliła, że krzyże misyjne Sióstr, pobłogosławione przez Ojca Świętego, są wymownym znakiem, że Siostry są dziś posłane do Ghany nie tylko w imieniu Zgromadzenia, ale przede wszystkim Kościoła. Matka Jana zaprosiła każdą z Sióstr, by „ (…) przyjęła krzyż, znak miłości Chrystusa do niej; aby on prowadził i towarzyszył jej każdego dnia.”

Dziś Siostry wróciły jeszcze na kilka tygodni do swoich prowincji w Polsce. 16 sierpnia udadzą do Ghany, by rozpocząć posługę misyjną we wspólnotach w Sunyani i Chiraa w diecezji Sunyani i Yamfo w diecezji Goaso.

Siostry Nazaretanki, Rzym

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda