Home WiadomościZe Świata Pallotyni: XIII Spotkanie Kontynentalne Wyższych Przełożonych Europejskich

Pallotyni: XIII Spotkanie Kontynentalne Wyższych Przełożonych Europejskich

Redakcja

Wczoraj tj. 30 maja w Konstancinie-Jeziornie rozpoczęło się XIII Spotkanie Kontynentalne Wyższych Przełożonych Europejskich. Temat główny spotkania brzmi: Dostrzegać zmiany w Europie i z wiarą nadawać im kształt. Apostolstwo, które jest odpowiedzią na zmieniającą się sytuację. Wokół tego zagadnienia do najbliższego piątku będzie koncentrować się 6 prowincjałów, 1 superior, 4 delegatów oraz 2 przedstawicieli Zarządu Generalnego. 

W spotkaniu uczestniczą:

 1. Józef Lasak, I Radca generalny
 2. Martin Manus, Radca generalny
 3. Adrian Galbas, Prowincja polska – Poznań
 4. Zenon Hanas, Prowincja polska – Warszawa
 5. Adrian Willi, Prowincja szwajcarska
 6. Helmut Scharler, Prowincja niemiecka
 7. Antonio Lotti, Prowincja włoska
 8. Jeremiah Murphy, Prowincja irlandzka
 9. Aleksander M. Pietrzyk, Regia francuska
 10. Vladimir Peklansky, Delegatura słowacko-czeska
 11. Stanisław Waszkiewicz, Delegatura białoruska
 12. John O’Brien, Delegatura angielska 
 13. Stanisław Kantor, Delegatura ukraińska
 14. Grzegorz Kurp, moderator
 15. Sylwester Matusiak, tłumacz
 16. Jacek Wierzba, tłumacz
 17. Jacek Wróbel, tłumacz
 18. Urlich Scherer, tłumacz

Spotkanie Wyższych Przełożonych ma charter doradczy i dobywa się co 2 lata. Jest to doskonała okazja do wzajemnego spotkania, wymiany spostrzeżeń i podejmowania wspólnych projektów. Obrady XIII spotkania kontynentalnego zainaugurował ks. Aleksander Pietrzyk – przewodniczący tegorocznego Spotkania. Słowo ze strony Zarządu Generalnego skierował ks. Józef Lasak, Wicegenerał, wskazując na konsultatywny charakter spotkań kontynentalnych oraz zachęcił do odważnego podejmowania wyzwań jakie stoją przed pallotynami w Europie. Ksiądz Wicegenrał położył również akcent na konieczność rozwijania pastoralnego zaangażowania w rodzinę, duszpasterstwo młodzieży, a także ewangelizację, która jest jednym z najważniejszych wyzwań w Europie. 

Przed południem uczestnicy mieli możliwość wysłuchania ks. prof. dra hab. Piotra Mazurkiewicza z Instytutu Politologii UKSW na temat zmieniającej się Europy i sytuacji Kościoła, a szczególnie wspólnot życia apostolskiego. Ksiądz Profesor skupił się na wektorach i faktorach zmian w mozaice religijnej w Europie oraz związanych z tym wyzwań stojących przed Kościołem.

Nieplanowane, lecz opatrznościowe, było pojawienie się w Konstancinie ks. inf. Ireneusza Skubisia, długoletniego redaktora naczelnego tygodnika Niedziela, a obecnie inicjatora ruchu Europa Christi mającego na celu przypomnieć o chrześcijańskiej tożsamości Europy. Ksiądz Infułat w krótkim wystąpieniu podzielił się z uczestnikami spotkania założeniami programowymi ww. ruchu.

Sesja popołudniowa została w całości poświęcona prezentacjom poszczególnych jednostek pallotyńskich w kluczu perspektyw i nowych inicjatyw w nich podejmowanych.

Mszy Świętej w pierwszym dniu Spotkania przewodniczył ks. Józef Lasak, homilię zaś wygłosił ks. Martin Manus, Radca generalny. cdn….

Ks. Grzegorz Kurp SAC
Sekretarz Prowincjalny

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda