Home WiadomościZe Świata Grodno: o. Andrzej Szczupał odznaczony medalem Pro Ecclesia et Pontifice

Grodno: o. Andrzej Szczupał odznaczony medalem Pro Ecclesia et Pontifice

Redakcja

redemptor.plO. dr Andrzej Szczupał CSsR otrzymał papieskie odznaczenie – krzyż zasługi Pro Ecclesia et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Franciszka na wniosek biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza w dowód uznania za gorliwą pracę apostolską na Białorusi.

W ten sposób biskup grodzieński chciał docenić jego przeszło 26 letni już wkład w życie diecezji grodzieńskiej. Jest to najwyższe odznaczenie, które Ojciec Święty może przyznać osobie konsekrowanej, nie przyjmującej tytułów kanonika czy prałata z powodu stanu zakonnego.

Papieskie odznaczenie zostało uroczyście wręczone Ojcu Andrzejowi w ramach obchodów jubileuszu 25-lecia istnienia Wyższego Seminarium Duchownego w Grodnie. Uroczystości jubileuszowe z udziałem biskupów Białorusi, kapłanów i sióstr zakonnych z całej Białorusi, dobroczynców i ofiarodawców seminarium odbyły się 17 czerwca 2015 r. w gmachu seminarium w Grodnie.

Ojciec Andrzej Szczupał od samego początku istnienia tego seminarium tj. od 1990 r. do chwili obecnej jest wykładowcą teologii moralnej i teologii duchowości, a także przygotowuje kurs VI do posługi spowiednika. Przez 6 lat był także Ojcem duchownym seminarium. Pełni także funkcje spowiednika kleryków. Organizował rożne sympozja naukowe.

Oprócz posługi w seminarium jest także aktualnie dyrektorem Wydziału Nauczania i Wychowania Katolickiego Kurii Grodzieńskiej, dyrektorem i wykładowcą Studium Katechetycznego, wykładowcą Studium o Rodzinie, diecezjalnym ojcem duchownym kapłanów, redaktorem naczelnym rocznika naukowego Studia Theologica Grodnensia, proboszczem parafii Nowa Ruda koło Grodna oraz powszechnie znanym i cenionym misjonarzem i rekolekcjonistą.

Wcześniej był pierwszym koordynatorem redemptorystów na Białorusi, proboszczem w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Porzeczu, założycielem i moderatorem Duszpasterstwa Kolejarzy, spowiednikiem sióstr zakonnych i odpowiedzialnym za ich stałą formację.

Zaraz po wręczeniu medalu o. Andrzej zwrócił się do wszystkich zebranych na uroczystościach jubileuszowych. W swoim przemówieniu podziękował biskupowi grodzieńskiemu Aleksandrowi Kaszkiewiczowi, a także biskupowi pomocniczemu Józefowi Staniewskiemu za przyznanie tej nagrody. Mówiąc o swojej posłudze wykładowcy seminaryjnego zaznaczył: „Posługa wykładowcy nie była dla mnie nigdy uciążliwa pomimo wielu innych obowiązków, bo czyniłem to zawsze z wielką miłością do Jezusa i tym sam dzieliłem się z klerykami. Już samo rozważanie niezgłębionych tajemnic życia duchowego było dla mnie wielką nagrodą. Nieustannie dziękuję Bogu za dar kapłaństwa i życia zakonnego w Zgromadzeniu Redemptorystów”.

Ojciec Andrzej zaznaczył, że wśród jego dawnych studentów jest dzisiaj trzech biskupów wychowanków, grono doktorów, magistrów, pracowników kurii, redakcji, gorliwych duszpasterzy nie tylko z Białorusi, ale także z Kazachstanu i Ukrainy. „Cieszę się, że są już miejscowi redemptoryści. To jest moją radością i główną nagrodą. Nie pracowałem nigdy dla medalu. Nagrodę tę przyjmuje w duchu pokory i wdzięczności” – dodał kapłan.

Podziękował także ks. prof. dr hab. Stanisławowi Urbańskiemu, kierownikowi katedry teologii duchowości Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pod którego kierunkiem zdobywał swoje stopnie naukowe i który seminarium w Grodnie przekazał wiele cennych swoich dzieł z dziedziny teologii duchowości.

Wybrzmiały również podziękowania pod adresem Zgromadzenia Zakonnego Redemptorystów, na czele z Prowincjałem o. dr. Januszem Sokiem za zezwolenie na tak różnorodną służbę w kościele grodzieńskim, za wspieranie wielu inicjatyw duszpasterskich i naukowych. „Bez tej ojcowskiej troski nie byłaby możliwa moja 26-letnia już działalność w kościele grodzieńskim” – dodał ojciec Szczupał.

Ks. Jerzy Martinowicz, Dyrektor Biura Informacji przy Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi

Za: www.redemptor.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda